Przebarwienia skóry, a zwłaszcza przebarwienia na twarzy to problem, z którym boryka się wiele osób. Mimo że nie są one niczym groźnym, wyglądają nieestetycznie, stając się jednocześnie powodem kompleksów. Przyczyn powstawania przebarwień jest naprawdę wiele. Najczęściej mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także tymi powstałymi na skutek problemów hormonalnych. Dowiedz się, jak usunąć przebarwienia twarzy. Poznaj listę skutecznych zabiegów na przebarwienia, które wykonujemy w naszej klinice FabMed w Warszawie w dzielnicy Wola.

Lista zabiegów na przebarwienia skóry

  Czym są przebarwienia skóry?

  Przebarwienia skóry to nic innego jak plamy na skórze, które swoim kolorem odbiegają od naturalnego kolorytu skóry. Przebarwienia powstają w wyniku nieprawidłowego działania melanocytów, czyli komórek wytwarzających melaninę (barwnik skóry). Pojawiają się w różnych miejscach na ciele, ale zwykle najwięcej jest ich na twarzy, dłoniach, dekolcie, przedramionach. Najczęściej przyjmują postać: piegów, plam soczewicowatych oraz ostudy.

  Skąd się biorą przebarwienia? Przyczyny ich powstawania

  Przyczyn powstawania przebarwień jest wiele. W większości przypadków głównym czynnikiem odpowiedzialnym za proces powstawania przebarwień jest promieniowanie UV i to właśnie dlatego przebarwienia pojawiają się w miejscach zwykle wystawianych na działanie słońca. Na proces powstawania przebarwień skóry mają wpływ również nasze predyspozycje genetyczne i indywidualne skłonności. Do ich powstawania przyczyniają się też zaburzenia w wydzielaniu hormonów, stany zapalne skóry (np. trądzik) oraz niektóre leki, a zwłaszcza zawarte w nich substancje fotouczulające. Przebarwienia nasilają się wraz z wiekiem. 

  Usuwanie przebarwień na skórze po trądziku

  Szczególnym rodzajem przebarwień są te powstałe po trądziku. Pojawiają się one zwykle w wyniku zbyt późno podjętego leczeniu lub nieodpowiednio prowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby z trądzikiem jest również samodzielne wyciskanie wykwitów skórnych, co prowadzi do powstawania szpecących blizn i przebarwień. Istnieje wiele metod leczenia umożliwiających pozbycie się przebarwień potrądzikowych. Wybór tej odpowiedniej powinien być uzależniony od rozległości ognisk hiperpigmentacji oraz ich lokalizacji. 

  Usuwanie przebarwień hormonalnych

  Przebarwienia hormonalne zwykle przybierają postać żółtobrunatnych plam symetrycznie rozlanych na czole, policzkach, żuchwie i nad górną wargą. Ten rodzaj przebarwień powstaje w wyniku zaburzeń hormonalnych. Ich powstawaniu sprzyja antykoncepcja hormonalna. Bardzo często pojawiają się również u kobiet w ciąży. Hormonalne przebarwienia na twarzy są trudne do całkowitego usunięcia. W dodatku mają tendencję do powracania. W walce z nimi najlepsze efekty przynoszą odpowiednio dobrane zabiegi na przebarwienia połączone z właściwą pielęgnacją skóry. 

   Jak leczyć przebarwienia? Sposoby likwidacji przebarwień

   Wiele osób szuka domowych sposobów na przebarwienia. Niestety w wielu przypadkach są one nieskuteczne. O ile mogą pomóc rozjaśnić niewielkie plamy, o tyle przy ciemniejszych i bardziej rozległych przebarwieniach powinny być traktowane jako wsparcie profesjonalnej terapii. Większość przebarwień na twarzy i ciele można skutecznie usunąć dzięki profesjonalnym zabiegom likwidującym przebarwienia skóry. Pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem, który dokładnie oceni stan skóry i na tej podstawie dobierze odpowiedni zabieg na przebarwienia. 

   Przebarwienia na skórze odbierają Ci pewność siebie?
   Umów się na skuteczny zabieg likwidujący przebarwienia

   Dla kogo zabiegi na przebarwienia twarzy? Wskazania

   Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegów rozjaśniających przebarwienia są:

   • plamy posłoneczne i soczewicowate na twarzy, dekolcie, ramionach, dłoniach 
   • piegi
   • melasma
   • ostuda
   • przebarwienia potrądzikowe
   • przebarwienia związane z fotostarzeniem skóry 

   Skuteczne zabiegi na przebarwienia w klinice FabMed w Warszawie

   Laserowe usuwanie przebarwień

   Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów usuwania przebarwienia są zabiegi laserowe. W naszym gabinecie medycyny estetycznej FabMed na warszawskiej Woli zabieg laserowego usuwania przebarwień wykonujemy nowoczesnym urządzeniem ALMA DYE VL. Cała procedura jest bezinwazyjna i trwa kilkanaście minut. Zabieg Dye VL na przebarwienia polega na termicznym, kontrolowanym uszkodzeniu komórek, w których nagromadziła się melanina. Przepływ energii odbywa się selektywnie, wyłącznie do zmienionych chorobowo komórek, dzięki czemu zdrowe komórki pozostają nienaruszone. Laserowe usuwanie przebarwień wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub kosmetologiem w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Aby osiągnąć zadowalające efekty, należy wykonać serię zabiegów (od 2 do 6 zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych). 

   Peelingi medyczne na przebarwienia 

   Innymi zabiegami rozjaśniającymi przebarwienia, które polecamy naszym pacjentom, są peelingi chemiczne. Jednym z najskuteczniejszych jest peeling TCA, który dla jeszcze lepszych efektów można połączyć z mikronakłuwaniem skóry Dermapen. Zabieg składa się z dwóch etapów. Po przeprowadzeniu mikronakłuwania skóry, nakładane są warstwy kwasu TCA. Kwas trójchlorooctowy TCA jest pochodną kwasu octowego. Jego działanie polega na złuszczeniu naskórka. Po nałożeniu peelingu na skórę dochodzi do koagulacji białek naskórka, co przejawia się powierzchownym zapaleniem skóry. Bezpośrednio po zabiegu powstaje rumień i obrzęk. W ciągu kolejnych 3-5 dni skóra brązowieje i zaczyna się złuszczać.

   Do walki z przebarwieniami skóry stosuje się również peeling płynem Jessnera, który daje efekt podobny do stosowania retinoidów na skórę oraz Yellow Peel. Jest to jeden z najbezpieczniejszych peelingów chemicznych. Dzięki temu, że delikatnie złuszcza naskórek, może być stosowany w przypadku osób z wrażliwą skórą. 

   Mezoterapia na przebarwienia skóry

   W leczeniu przebarwień pomóc może także mezoterapia igłowa. Zabieg ten stanowi doskonałe uzupełnienie peelingów chemicznych czy laseroterapii. Polega na ostrzykiwaniu igłą partii skóry pokrytej przebarwieniami i wprowadzeniu do skóry właściwej odpowiednio dobranych preparatów w zależności od indywidualnych potrzeb. 

   Marta Przychodzeń - kosmetolog w klinice FabMed

   Ekspert radzi

   Na przebarwienia skóry w szczególności rekomendujemy mezoterapię Vital Injector z podaniem w głąb skóry preparatu RRS® HA Whitening. Jest to środek dedykowany przebarwieniom, którego głównym celem jest regeneracja skóry i przywrócenie jej jednolitego kolorytu. Preparat ten może być stosowany na twarz, dekolt i szyję - wyjaśnia Marta Przychodzeń, kosmetolog z FabMed
   Chcesz pozbyć się przebarwień? Dobierzemy odpowiedni zabieg do potrzeb Twojej skóry
   Umów się na bezpłatną konsultację

   Kto wykonuje zabieg?

   iwona jedrej kosmetolog fabmed

   Iwona Jędrej
   kosmetolog

   marta przychodzen kosmetolog fabmed

   Marta Przychodzeń
   kosmetolog

   Cennik laserowego usuwania naczynek w Warszawie

   Cennik - Mezoterapia RRS® HA Whitening

   Liczba obszarówCenaPakiet 3 zabiegów
   1 obszar (Twarz / Szyja / Dekolt)600 zł1500 zł (500 zł za zabieg)
   2 obszary700 zł1800 zł (600 zł za zabieg)
   3 obszary800 zł2100 zł (700 zł za zabieg)

   Cennik - Alma Harmony - usuwanie przebarwień

   Obszar / liczba obszarów ciałaCena za 1 zabiegPakiet 3 zabiegów
   pojedyncza zmiana barwnikowa200 zł390 zł (130 zł za zabieg)
   1 obszar (twarz / szyja / dekolt)600 zł1500 zł (500 zł za zabieg)
   2 obszary800 zł1950 zł (650 zł za zabieg)
   3 obszary1000 zł2400 zł (800 zł za zabieg)
   dłonie400 zł750 zł (250 zł za zabieg)

   Cennik - Alma Harmony Qswitch Nd:Yag (redukcja przebarwień, leczenie melazmy)

   Obszar / liczba obszarów ciałaCena za 1 zabiegPakiet 3 zabiegówPakiet 5 zabiegów
   czoło360 zł900 zł (300 zł za zabieg)1350 zł (270 zł za zabieg)
   policzki360 zł900 zł (300 zł za zabieg)1350 zł (270 zł za zabieg)
   twarz600 zł1500 zł (500 zł za zabieg)2250 zł (450 zł za zabieg)
   krem wybielająco-ochronny wyciszający aktywność melanocytów przed laseroterapią400 zł