Leczenie bruksizmu

Bruksizm to przypadłość polegająca na tzw. ciągłym zgrzytaniu zębami oraz ich mimowolnym zaciskaniu. Najczęściej występuje u pacjentów podczas snu. To niekontrolowane zjawisko niesie za sobą poważne skutki estetyczne oraz zdrowotne. Prowadzi do ścierania szkliwa, odkrywania korzeni zębów, złamań zębów, uszkodzeń nerwów, a także może powodować stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Bruksizm może dotykać osoby w każdym wieku i bez względu na płeć. Szacuje się, że na tę przypadłość cierpi około 8-20% populacji. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia bruksizmu. Jedna z nich polega na zastosowaniu zastrzyków z odpowiednim preparatem. 

Cena:od 1000 zł
Czas zabiegu:od 15 do 20 minut
Znieczulenie:NIE
Rekonwalescencja:NIE
Sugerowana seria zabiegów1 zabieg co 4-8 miesięcy
Czas utrzymywania się efektówod 4 do 8 miesięcy

Co to jest bruksizm i na czym polega ta przypadłość?

Bruksizm objawa się patologicznym zaciskaniem zębów oraz tarciem zębami żuchwy o zęby szczęki, najczęściej w nocy. Jest problemem nie tylko dla partnera czy partnerki budzącej się z powodu irytujących odgłosów zgrzytania, ale również dla samego zgrzytającego. Bruksizm może mieć poważne skutki w postaci starcia powierzchni zębów, wypadania fragmentów zębów czy kruszenia szkliwa. Z kolei ścieranie się zębów, ich rozchwianie, grozi wystąpieniem nieprawidłowości zgryzu. To z kolei może wywoływać silne bóle głowy, problemy z kręgosłupem, kłopoty z przeżywaniem posiłków. 

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Przyczyną bruksizmu jest nadmierne napięcie mięśniowe – mięśnie żwaczowe kurczą się pod wpływem reakcji psychicznej, u niektórych osób w sposób podświadomy i nadmierny. Bruksizm zwykle związany jest z odczuwaniem napięcia oraz stresem. Na bruksizm bardzo często cierpią ludzie z osobowością lękową.

Chcesz w bezpieczny sposób pozbyć się uciążliwego zgrzytania zębami?
Umów się na zabiegi leczenia bruksizmu botoksem

Bruksizm i możliwe metody leczenia

Bruksizm często wymaga leczenia u kilku specjalistów. Z pewnością nieoceniona może okazać się pomoc stomatologa, który oceni zniszczenia, jakie dokonały się pod wpływem nadmiernego zgrzytania zębami. Zazwyczaj podejmuje on próbę wyrównania zgryzu i wysokości zębów. Niekiedy konieczne okazuje się także założenie aparatu ortodontycznego. Stomatolog może też zlecić wykonanie szyny relaksacyjnej. Jest to specjalna nakładka na zęby, która uniemożliwia ich tarcie. Jeszcze inną metodą leczenia bruksizmu, którą oferujemy w naszym gabinecie medycyny estetycznej na Woli, jest zastosowanie toksyny botulinowej, powszechnie znanej jako botoks. Leczenie bruksizmu za pomocą botoksu polega na wstrzyknięciu go w mięśnie żwaczy, by osłabić ich działanie. Dzięki temu nie dochodzi do tak silnego zaciskania zębów. Metoda ta jest skuteczna, bezpieczna, a na jej efekty nie musimy długo czekać. 

Jakie są wskazania do leczenia bruksizmu botoksem?

Radosław Rzepnikowski

Ekspert radzi:

Głównym wskazaniem do leczenia jest bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami. Zastosowanie botoksu w leczeniu zgrzytania zębami może być traktowane jako metoda samodzielna lub może być wspierane innymi metodami, np. zastosowaniem szyny relaksacyjnej - mówi dr Radosław Rzepnikowski, lekarz medycyny estetycznej z FabMed

Jakie są efekty zastosowania botoksu na bruksizm?

Toksyna botulinowa po wstrzyknięciu do mięśnia powoduje w pełni bezpieczny proces zaniku siły mięśniowej w płytce ruchu (zatrzymaniu ulega uwalnianie z zakończeń nerwowych acetylocholiny – substancji, która odpowiedzialna jest za przekazywanie do mięśnia informacji o skurczu). W efekcie dochodzi do relaksacji mięśnia i zablokowania możliwości jego kurczenia. Dzięki temu nadmierne napięcie mięśniowe zostaje zmniejszone, a szczękościsk ograniczony. 

Kiedy widoczne są efekty zabiegu i jak długo się utrzymują?

Efekty obniżenia napięcia mięśni pojawiają się w ciągu 3-7 dni po zabiegu. U niektórych pacjentów na pełny rezultat należy poczekać około 14 dni. Czas utrzymywania się efektów zabiegu wynosi od 4 do 8 miesięcy. Po upływie tego czasu zabieg należy powtórzyć. To, jak długo będą utrzymywać się efekty, jest uzależnione od indywidualnej zdolności do regeneracji włókien kolagenowych. 

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania botoksu w leczeniu zgrzytania zębami?

Leczenie bruksizmu botoksem nie jest wskazane u pacjentów:

  • w ciąży i okresie karmienia piersią
  • z zaburzeniami krzepnięcia krwi
  • z uczuleniami na którykolwiek ze składników preparatu
  • z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
  • z miejscowymi zakażeniami skóry
  • stosujących takie leki, jak tetracyklina, polimyksyna, aminochinolony, aminoglikozydy, D-penicylamina, cyklosporyna, tubokuraryna, pankuronium, galamina, sukcynylocholina

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg poprzedza konsultacja z lekarzem, który dokładnie opisze przebieg całej procedury oraz wykluczy wszelkie przeciwwskazania. 

Przebieg zabiegu w klinice FabMed w Warszawie na Woli

Lekarz dobiera odpowiednią ilość toksyny botulinowej, którą następnie wprowadza w wyznaczone miejsca w mięsień żwacz za pomocą cienkiej igły. Cała procedura jest bardzo szybka. Dzięki zastosowaniu cienkiej igły zastrzyki są praktycznie bezbolesne. Pacjenci porównują je do ukąszenia przez komara. 

Jak wygląda skóra bezpośrednio po zabiegu?

Bezpośrednio po iniekcji widoczne są delikatne ślady po nakłuciach. Bardzo rzadko zdarzają się drobne zasinienia w miejscu wkłucia, które utrzymują się przez kilka dni. 

Zalecenia pozabiegowe

Przez około 24 godziny po zabiegu leczenia bruksizmu należy zaniechać aktywności fizycznej i powstrzymać się od spożywania alkoholu. Zaleca się również, aby przez kolejne 2 tygodnie nie ogrzewać ostrzykniętej okolicy i nie korzystać z sauny oraz solarium. 

Botoks na bruksizm – charakterystyka, zastosowanie, działanie

Botoks, czyli toksyna botulinowa, znana również jako jad kiełbasiany, to jedna z najsilniej działających trucizn, którą w niewielkich dawkach wykorzystuje się m.in. w neurologii, dermatologii i medycynie estetycznej. Działanie botoksu polega na zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, dzięki czemu mięsień poddany działaniu substancji przestaje się kurczyć. Unieruchomione zostają wyłącznie niewielkie fragmenty skóry, dlatego reszta mięśni może funkcjonować normalnie. Zastrzyki z botoksu stosuje się m.in. w celu wygładzenia istniejących zmarszczek mimicznych, tj.: zmarszczki na czole, kurze łapki, lwia zmarszczka między brwiami. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wykorzystania botoksu do leczenia bruksizmu?
Skontaktuj się z naszą kliniką, a odpowiemy na wszystkie pytania

FAQ – poznaj pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia bruksizmu toksyną botulinową

Czy leczenie bruksizmu botoxem jest bezpieczne?

Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej do leczenia bruksizmu jest bezpieczny, mało inwazyjny i prawie bezbolesny. Nie wymaga również specjalnego okresu rekonwalescencji. Zazwyczaj pacjent od razu powraca do normalnej aktywności. 

Jaka jest cena leczenia bruksizmu? Jaka jest cena leczenia bruksizmu botoksem?

Cena ustalana jest z pacjentem podczas konsultacji i zależy od ilości zastosowanej toksyny botulinowej. 

Ile trwa zabieg leczenia bruksizmu botoksem?

Zabieg jest krótki i trwa od kilku do kilkunastu minut (zwykle nie dłużej niż 20 minut). 

Cennik leczenia bruksizmu botoksem w Warszawie

Cennik - Leczenie bruksizmu

ZabiegCenaFabMed Specials
Leczenie bruksizmu ( 50j. lub 100j.)1200-2000 zł950 zł (50j.) – 1500 zł (100j.)
Niechirurgiczna korekta kształtu żuchwy1200-2000 zł950 zł (50j.) – 1500 zł (100j.)