Usuwanie, wypełnianie, likwidacja lwiej zmarszczki

Lwia zmarszczka to podłużna linia wzdłuż brwi. Jest to zwykle jedna z pierwszych oznak starzenia się skóry zaliczana do zmarszczek mimicznych. I choć w młodym wieku zwykle lwia zmarszczka jest prawie niewidoczna, z czasem utrwala się, nadając twarzy gniewny, srogi wyraz. Z pomocą w likwidowaniu utrwalonych zmarszczek mimicznych przychodzą nam zabiegi medycyny estetycznej. Preparat podawany w terapii zmarszczek mimicznych blokuje drogę impulsu nerwowego do mięśni twarzy. Po zastrzyku lwia zmarszczka staje się wygładzona, a twarz zyskuje młodszy wygląd. To jeden z najbardziej efektywnych sposobów usuwania zmarszczek mimicznych, ponieważ działa bezpośrednio na mięśnie. 

Cena:400 zł
Czas zabiegu:ok. 15 minut
Znieczulenie:NIE
Rekonwalescencja:NIE
Sugerowana seria zabiegów1 zabieg
Czas utrzymywania się efektówokoło 6 miesięcy

Dlaczego powstaje lwia zmarszczka? Przyczyny

Lwia zmarszczka, obok tzw. kurzych łapek, to jedna z najbardziej charakterystycznych zmarszczek mimicznych. Ta pionowa bruzda między brwiami powstaje pod wpływem stale powtarzanego grymasu. Gdy dochodzi do skurczu mięśnia odpowiadającego za marszczenie się brwi, na powierzchni czoła pojawia się pionowa linia, z czasem zmieniająca się ze zmarszczki mimicznej w stałą. Zdarza się, że występuje już w młodym wieku, lecz wtedy jeszcze nie wpływa w dużym stopniu na estetykę twarzy. Lwia zmarszczka pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Z wiekiem następuje jej pogłębienie i utrwalenie. Staje się ona widoczna również wtedy, gdy twarz pozostaje nieruchoma. Obecnie istnieje wiele metod usuwania lwiej zmarszczki. Jedną z najskuteczniejszych jest likwidacja lwiej zmarszczki botoksem. 

Lwia zmarszczki czyni Twoja twarz gniewną?
Umów się na wypełnienie lwiej zmarszczki botoksem

Wskazania do usuwania lwiej zmarszczki botoksem

Zabieg usuwania lwiej zmarszczki toksyną botulinową dedykowany jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom ze zmarszczkami pionowymi na czole między brwiami. Zabieg ten można przeprowadzić również u młodych osób w celach profilaktycznych, u których lwia zmarszczka nie jest jeszcze bardzo utrwalona. 

Jakie są efekty wypełniania lwiej zmarszczki botoksem?

Zabieg likwidacji lwiej bruzdy między brwiami polega na miejscowym podaniu toksyny botulinowej, czyli substancji, która blokuje drogę impulsu nerwowego między komórką nerwową a mięśniem marszczącym brwi. Efektem zabiegu jest wygładzenie zmarszczek brwiowych. Zmarszczki częściowo lub całkowicie znikają, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, twarz wygląda naturalnie, a mimika zastaje zachowana. Zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej jest równie skuteczny u kobiet, jak i u mężczyzn. 

Kiedy widoczne są efekty likwidacji wiej bruzdy botoxem?

Po wstrzyknięciu botoksu w miejsce lwiej bruzdy pierwsze rezultaty widoczne są po upływie 3-4 dni od zabiegu. Na pełne efekty należy poczekać około 7-10 dni. 

Jak długo utrzymują się efekty likwidacji lwiej bruzdy między brwiami przy użyciu botoxu?

Efekty pojedynczego zabiegu utrzymują się przez około 6 miesięcy. 

Radosław Rzepnikowski

Ekspert radzi:

Czas utrzymywania się efektów korekcji zmarszczek międzybrwiowych botoksem uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji, wieku pacjenta, głębokości bruzd, trybu życia. Co ciekawe, im dłużej będziemy się poddawać zabiegom z użyciem botoksu, tym w przyszłości rzadziej je trzeba będzie wykonywać - mówi dr Radosław Rzepnikowski, lekarz medycyny estetycznej z FabMed

Przeciwwskazania do usuwania lwiej zmarszczki botoksem

Przeciwwskazania do usuwania lwiej zmarszczki botoksem są takie same, jak do pozostałych zabiegów z wykorzystaniem botoksu. Należą do nich:

  • ciąża i laktacja
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • niewydolność serca
  • niewydolność nerek
  • nadwrażliwość i alergie na składniki preparatów
  • przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych oraz rozrzedzających krew 
  • miejscowe zakażenia skóry
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)  

Podstawą kwalifikującą pacjenta do wypełniania lwiej zmarszczki toksyną botulinową jest zawsze konsultacja lekarska, który odbywa się przed zabiegiem. 

Jak przygotować się do wypełniania lwiej zmarszczki botoksem?

Do zabiegu usuwania lwiej zmarszczki botoksem nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie trzeba również wykonywać żadnych badań. Podstawą zakwalifikowania do badania jest konsultacja lekarska. 

Jak przebiega usuwanie lwiej zmarszczki botoksem w klinice FabMed na Woli w Warszawie?

Zabieg odbywa się bez znieczulenia. Jest on na ogół bezbolesny, towarzyszy mu jedynie uczucie delikatnego kłucia w miejscu aplikacji preparatu. W miejscach utworzenia się lwiej zmarszczki wstrzykiwany jest preparat z toksyną botulinową przy pomocy bardzo cienkich jednorazowych igieł. Efekt działania toksyny botulinowej pojawia się stopniowo. Toksyna botulinowa jest lekiem, a więc może być podawana wyłącznie przez lekarza. 

Jak wygląda skóra po iniekcji botoksu?

W miejscu podania botoxu może pojawić się delikatny obrzęk oraz ślady wkłucia. Skóra może być również tkliwa. Są to jednak całkowicie naturalne objawy, które zwykle ustępują w ciągu kilku godzin po iniekcji. 

Jak często można powtarzać zabieg usuwania lwiej zmarszczki botoxem?

Zabiegom z wykorzystaniem toksyny botulinowej można poddawać się w odstępach co 4-6 miesięcy. 

Zalecenia po wypełnieniu lwiej zmarszczki botoxem

Przez około 24 godziny po zabiegu nie należy się schylać, dźwigać, masować miejsc iniekcji. Przez kilka godzin od iniekcji trzeba pozostać w pozycji pionowej, nie wolno się kłaść. W pierwszych 72 godzinach nie należy korzystać z sauny, solarium, basenów, łaźni parowych, komór zimna, siłowni. Miejsca iniekcji należy zachowywać w szczególnej czystości, tj. nie dotykać ich. 

Powikłania po likwidacji lwiej bruzdy między brwiami toksyną botulinową

Powikłania po likwidacji lwiej bruzdy botoxem zdarzają się bardzo rzadko. U niektórych osób toksyna botulinowa typu A może wywołać bóle głowy, gorączkę. Objawy te jednak zwykle szybko ustępują. Jeśli pacjent zaobserwuje jakiekolwiek niepokojące dolegliwości po wypełnieniu lwiej zmarszczki botoksem, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

Co to jest botoks i jak działa toksyna botulinowa?

Botoks to preparat uzyskiwany na bazie toksyny botulinowej. Podawany w niewielkich dawkach jest nie tylko bezpieczny dla zdrowia, ale również wykorzystywana na szeroką skalę w medycynie. Botoks w celach medycznych zaczął być stosowany od początku lat 70. XX wieku. Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na blokowaniu wydzielania acetylocholiny z zakończeń nerwowych, czego efektem jest zablokowanie drogi impulsu nerwowego do mięśni, rozkurcz i rozluźnienie mięśni, czyli ich relaksacja. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wypełniania lwiej zmarszczki botoksem?
Umów się na konsultację w naszej klinice FabMed w Warszawie

FAQ – poznaj pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące usuwania lwiej zmarszczki botoksem

Ile trwa zabieg usuwania lwiej zmarszczki botoksem?

Zabieg usuwania zmarszczek mimicznych między brwiami trwa około 15 minut.

Od jakiego wieku można robić wypełnianie lwiej bruzdy między brwiami botoxem?

Wiek nie jest kryterium kwalifikującym pacjenta do zabiegu. Liczy się stan zdrowia oraz stan skóry. Usuwanie lwiej zmarszczki botoksem można wykonać zarówno u pacjentki po 40. roku życia z utrwaloną lwią zmarszczką, jak i u 25-latki w celach profilaktycznych.

Czy po wypełnianiu lwiej zmarszczki botoksem mimika twarzy zostanie zachowana?

Mimika po zabiegach z użyciem toksyny botulinowe jest miejscowo ograniczona. Oznacza to, że nie tworzą się głębokie zmarszczki między brwiami. Dobrze wykonany zabieg nie nadaje twarzy sztucznego wyglądu ani nie zmienia rysów twarzy. 

Czy po korekcji zmarszczek między brwiami botoksem można ćwiczyć?

Przez kilka godzin po zabiegu należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej.

Czy zabieg jest bolesny?

Wypełnianie zmarszczek toksyną botulinową to zabieg, który polega na iniekcji, czyli wstrzyknięciu preparatu w dany obszar skóry za pomocą bardzo cienkiej igły. Ostrzykiwanie botoxem zwykle nie wywołuje bólu, choć intensywność doznań może zależeć od indywidualnej wrażliwości pacjenta.

Czy po likwidacji lwiej zmarszczki botoxem moja twarz może być obrzęknięta?

Bezpośrednio po zabiegu mogą być widoczne niewielkie ślady wkłucia. Czasami też pojawiają się niewielkie siniaki. Takie zasinienia są jednak bardzo delikatne i łatwe do skorygowania makijażem następnego dnia. 

Jakie inne zabiegi na lwią zmarszczkę, oprócz botoxu, wykonujemy w klinice FabMed na warszawskiej Woli?

W naszym gabinecie medycyny estetycznej FabMed w Warszawie na Woli do likwidowania lwiej zmarszczki, oprócz botoxu, wykorzystujemy również kwas hialuronowy. Nasze doświadczenie pokazuje, że bardzo dobre efekty można uzyskać też dzięki zabiegom laserowym. 

Cennik usuwania lwiej zmarszczki botoksem w Warszawie

Cennik - Redukcja zmarszczek mimicznych

ObszarCenaFabMed Specials
Zmarszczki czoła poziome400 zł
Zmarszczki czoła pionowe “lwia zmarszczka”400 zł
Zmarszczki okolicy oczu “kurze łapki”400 zł
Dwa obszary (np. zmarszczki pionowe, poziome)800 zł700 zł
Trzy obszary (zmarszczki pionowe, poziome, kurze łapki)1200 zł950 zł
Uniesienie brwi “otwarcie oka”400 zł
Zmarszczki królicze200 zł
Zmarszczki palacza (górna warga)400 zł
Zmarszczki poniżej kącików ust- ” Linie marionetki”400 zł
Zmarszczki brody450 zł
Szyja (pionowe fałdy mięśnia szerokiego szyi) “szyja indycza”800-1200 zł