Redukcja zmarszczek mimicznych

Redukcja zmarszczek mimicznych to jeden z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej wykorzystywany głównie do walki ze zmarszczkami górnych partii twarz tj. kurze łapki, zmarszczki poprzeczne czoła, lwia zmarszczka, zmarszczki palacza czy zmarszczki pod oczami. Terapia jest równie skuteczna zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Aby upewnić się, że zabieg będzie dla Państwa odpowiedni, zachęcamy do wcześniejszej bezpłatnej konsultacji z naszym lekarzem medycyny estetycznej.

Cena:od 200 zł
Czas zabiegu:15-20 minut
Znieczulenie:NIE
Rekonwalescencja:NIE
Sugerowana seria zabiegówZabiegi można powtarzać co 6 – 8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące
Czas utrzymywania się efektówod 4 do 6 miesięcy

Botoks bez efektu maski w klinice FabMed na warszawskiej Woli

Radosław Rzepnikowski

Ekspert radzi:

Botox to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jednocześnie najczęściej też wzbudza obawy przed efektem maski i „zamrożeniem” twarzy. Czy słusznie? Jak należy z niego korzystać, by móc cieszyć się z naturalnych efektów? Efekt maski zdarza się, gdy przesadzimy z ilością botoxu. Możemy być pewni, że gdy zabieg wykonamy w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej, to doświadczony specjalista dobierze odpowiedni preparat w takiej ilości, że efekt będzie naturalny i osiągniemy zamierzony cel. Botox to substancja, dzięki której udało nam się poprawić wygląd wielu Pacjentom. W FabMed w Warszawie stawiamy na naturalny wygląd z zachowaniem naturalnej mimiki. Cała twarz ma wyglądać młodziej, promienniej, pogodniej, bez wrażenia, że coś było przy niej „majstrowane” - mówi dr Radosław Rzepnikowski, lekarz medycyny estetycznej z FabMed
Chcesz umówić wizytę lub zabieg z botoxem?
Skontaktuj się z nami

Wskazania do zabiegu toksyną botulinową

Jeśli zaobserwowałeś u siebie którykolwiek z poniżej wymienionych problemów, to zabieg z użyciem botoxu jest właśnie dla Ciebie: 

 • zmarszczki mimiczne
 • „kurze łapki”
 • „zmarszczki palacza”
 • zmarszczki poprzeczne na czole
 • zmarszczki pomiędzy brwiami („lwia zmarszczka”)
 • zmarszczki na szyi
 • zmarszczki na dekolcie
 • nadpotliwość pach, dłoni, stóp
 • migrena
 • bruksizm 
 • uśmiech dziąsłowy
 • alergiczny nieżyt nosa 

  Efekty zabiegów z użyciem botoxu

  W zależności do indywidualnej fizjologii pacjenta czas działania botoksu wynosi od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć. Zaleca się, aby zabiegów z wykorzystaniem jadu kiełbasianego nie wykonywać częściej niż raz na 3 miesiące. Warto również zaznaczyć, że po każdym kolejnym wstrzyknięciu botoxu czas pomiędzy zabiegami będzie się wydłużał.

  Przeciwwskazania do zastosowania botoxu

  • ciąża i okres karmienia piersią
  • niewydolność nerek
  • niewydolność serca
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • nadwrażliwość na składniki preparatu Botox i Azzalure
  • miejscowe infekcje skóry
  • choroby autoimmunologiczne
  • rozległe uszkodzenia skóry  

  Ponadto botoxu nie należy łączyć z niektórymi lekami przyjmowanymi doustnie. Są to m.in. linkomycyna, tetracyklina, polimyksyn, D-penicylamina (Cuprenil), aminoglikozydy, aminochinolony. 

  Wszystkie wymienione wyżej przeciwwskazania stanowią podstawę do przeprowadzenia konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej. 

  Zabiegi z botoxem, jakie wykonujemy w naszej klinice FabMed w Warszawie

  Wśród zabiegów z zastosowaniem toksyny botulinowej, które wykonujemy w naszej klinice w Warszawie, szczególnym zainteresowaniem pacjentów cieszą się:

  Usuwanie i wygładzanie zmarszczek na czole botoksem

  Zmarszczki poziome na czole powstają w wyniku działania mięśnia czołowego unoszącego brwi do góry. Mogą pojawić się na skórze już od młodych lat. Z upływem czasu stają się coraz głębsze i widoczne, nawet gdy mięśnie mimiczne pozostają w stanie spoczynku. Jedną z najskuteczniejszych metod walki z tego typu zmarszczkami jest botox. Toksyna botulinowa podana w tym miejscu powoduje, że mięśnie ulegają rozluźnieniu, a zmarszczki mimiczne wygładzeniu. Usuwanie zmarszczek na czole botoksem powinien wykonywać wykwalifikowany lekarz. 

  Usuwanie kurzych łapek toksyną botulinową

  Najcieńsza i najdelikatniejsza jest skóra wokół oczu. Dodatkowo ten obszar narażony jest na ciągłe rozciąganie pod wpływem mimiki. Wszystko to sprawia, że skóra wokół oczu wiotczeje, opada i powstają tzw. kurze łapki. W rewitalizacji okolic oczy wykorzystuje się wiele metod. Jedną z nich jest usuwanie kurzych łapek toksyną botulinową

  Usuwanie lwiej zmarszczki botoxem 

  Lwia zmarszczka to pionowa bruzda pomiędzy brwiami, która pojawia się już około 30. roku życia. Za powstawanie tego typu zmarszczki odpowiada niewielki mięsień, który marszczy brwi. Lwia zmarszczka należy do grupy zmian mimicznych – powstaje na skutek powtarzalności ruchów, w które są zaangażowane mięśnie twarzy. Usuwanie lwiej zmarszczki botoxem to najczęściej wybierana metoda walki z tym defektem. Efekt utrzymuje się przez około 6 miesięcy. 

  Jak przygotować się do zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej?

  Zabiegi z wykorzystaniem botoxu nie wymagają specjalnego przygotowania ze strony pacjenta – wystarczy wywiad z lekarzem, który szczegółowo omówi wskazania i przeciwwskazania i na tej podstawie zakwalifikuje pacjenta do zabiegu. Przed podaniem botoxu nie wykonuje się żadnych dodatkowych badań.

  Jak wygląda zabieg z użyciem botoxu?

  Zabieg zwykle rozpoczyna się od dopasowania odpowiedniej dawki toksyny botulinowej do potrzeb. Botox w skórę wprowadza się za pomocą cienkiej mikroigły do mięśni znajdujących się tuż pod skórą. Na sam koniec ponownie schładza się skórę, a miejsce iniekcji smaruje kremem z witaminą K, która chroni przed powstawaniem siniaków. 

  Okres rekonwalescencji po toksynie botulinowej

  Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są bezpieczne i mało inwazyjne. Nie wymagają specjalnego postępowania pozabiegowego. Zazwyczaj pacjent od razu może wrócić do normalnej aktywności. 

  Postępowanie pozabiegowe:

  • przez kilka godzin po zabiegu, aby uniknąć migracji preparatu, nie należy kłaść się ani pochylać
  • przez 24 godziny po iniekcji botoxu należy powstrzymywać się od podejmowania aktywności fizycznej oraz spożywania alkoholu
  • przez około 2 tygodnie od dnia zastosowania zastrzyków z toksyny botulinowej nie wolno ogrzewać ostrzykniętej okolicy. Nie zaleca się również korzystać z sauny oraz solarium.

  Jak wygląda skóra bezpośrednio po iniekcji botoksu?

  Zdarza się, że bezpośrednio po zabiegu może pojawić się miejscowy obrzęk, który utrzymuje się nie dłużej niż przez około 2 godziny. Rzadziej pojawia się siniak, który goi się w ciągu kilku dni. 

  Co to jest botox?

  Botox, czyli inaczej toksyna botulinowa, to silnie działająca neurotoksyna naturalnie występująca w środowisku. Mechanizm jej działania polega na zahamowaniu uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. 

  Botoks znalazł bardzo szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Wykorzystuje się go nie tylko do profilaktyki anti-aging, ale również do usuwania istniejących już zmarszczek mimicznych.

   Jak działa botox (toksyna botulinowa)?

   Botox powoduje zablokowanie połączeń między zakończeniami nerwów oraz unerwionymi przez nie mięśniami. Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej cienką igłą w miejsce zmarszczki dochodzi do jej stopniowego wygładzenia. Warto przy tym zaznaczyć, że efekt ten nie jest trwały – jest on całkowicie odwracalny. Wraz z upływem czasu mięsień odzyskuje swoją wcześniejszą sprawność i zmarszczka znowu zaczyna być widoczna. Do likwidacji zmarszczek stosuje się niewielką ilość toksyny botulinowej, która nie ma wpływu na inne elementy układu nerwowego poza okolicą, w której podano zastrzyk. 

   Botox i jego szerokie zastosowanie

   Toksyna botulinowa (botoks, botox, azzalure) znajduje również szerokie nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w leczeniu różnych chorób. Botoks wykorzystuje się m.in. w leczeniu nadpotliwości pach, dłoni, stóp, w walce ze zgrzytaniem zębami, a także w leczeniu bólów głowy u pacjentów cierpiących na migrenę. 

   Skutki uboczne botoksu

     • zaczerwienienie skóry twarzy
     • osłabienie mięśni twarzowych
     • nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powieki, opadanie kącika ust)
     • ból głowy ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego.
   Botox - skuteczne narzędzie walki ze zmarszczkami mimicznymi
   Umów się na wizytę

   FAQ – poznaj pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące botoxu

   Czy botox można łączyć z innymi zabiegami?

   Tak. Aby efekt był jeszcze lepszy, zabiegi z użyciem botoxu można łączyć z innymi metodami. Bardzo popularne jest połączeniu botoxu i zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego (np. do wypełnienia policzków). Nie ma także przeciwwskazań do łączenia botoxu z mezoterapią igłową

   Jak długo utrzymują się efekty botoxu?

   Efekty zabiegu utrzymują się od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie skóra wraca do swojego wyglądu sprzed podania toksyny botulinowej. 

   Od jakiego wieku można robić botox?

   Wiek nie jest kryterium kwalifikacji do zabiegu z użyciem botoxu. Liczy się ogólny stan zdrowia. Botox może być stosowany zarówno u tych młodszych osób (nawet dwudziestokilkulatków) w celach profilaktyki przeciwstarzeniowej, jak również u osób dojrzałych po 50. roku życia. 

   Czy botox może być stosowany przez mężczyzn?

   Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej bardzo chętnie wybierane są przez mężczyzn. Cenią je przede wszystkim za szybkość, bezbolesność oraz to, że dobrze podany botoks daje naturalny i dyskretny efekt odmłodzenia. 

   Czy ekspresja twarzy po botoxie pozostaje naturalna?

   Mimika po zabiegu z wykorzystaniem botoxu jest miejscowo ograniczona. Oznacza to, że (zazywczaj) w górnej części twarzy nie tworzą się głębokie zmarszczki przy każdym uśmiechu. Jeśli zabieg został dobrze przeprowadzony, nie nadaje twarzy sztucznego wyglądu ani nie zmienia jej rysów. 

   Co to jest baby botox?

   Baby botox to zabieg z użyciem minimalnych dawek toksyny botulinowej. Nie blokuje ona całkowicie aktywności mięśni mimicznych, a jedynie je ogranicza. 

   Cena Botoxu w Warszawie

   Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów proponujemy konkurencyjne ceny zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Cena botoxu uzależniona jest od obszaru, na którym będzie przeprowadzany zabieg.

   Cennik - Redukcja zmarszczek mimicznych

   ObszarCenaFabMed Specials
   Zmarszczki czoła poziome400 zł
   Zmarszczki czoła pionowe “lwia zmarszczka”400 zł
   Zmarszczki okolicy oczu “kurze łapki”400 zł
   Dwa obszary (np. zmarszczki pionowe, poziome)800 zł700 zł
   Trzy obszary (zmarszczki pionowe, poziome, kurze łapki)1200 zł950 zł
   Uniesienie brwi “otwarcie oka”400 zł
   Zmarszczki królicze200 zł
   Zmarszczki palacza (górna warga)400 zł
   Zmarszczki poniżej kącików ust- ” Linie marionetki”400 zł
   Zmarszczki brody450 zł
   Szyja (pionowe fałdy mięśnia szerokiego szyi) “szyja indycza”800-1200 zł

   Cennik - Redukcja zmarszczek mimicznych - pozostałe zabiegi

   ZabiegCenaFabMed Specials
   Redukcja uśmiechu dziąsłowego ("gummy smile")400 zł250 zł