Diagnostyka, leczenie zachowawcze nadwagi, otyłości

Otyłość to choroba, która wiąże się z nadmiernym przyrostem tkanki tłuszczowej. Problem ten dotyczy niemal wszystkich krajów wysoko rozwiniętych, dlatego otyłość uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Przyczynami otyłości są zwykle złe nawyki żywieniowe, brak ruchu, a także czynniki genetyczne. Nieleczona otyłość może prowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy choroby serca. Leczenie nadwagi zwykle jest procesem długotrwałym. Pierwszym etapem powinna być modyfikacja stylu życia, polegająca na wdrożeniu odpowiedniej diety oraz zwiększeniu aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach konieczne może być również zastosowanie leczenia farmakologicznego, a przy zaawansowanej otyłości (gdy inne metody okazują się nieskuteczne) skierowanie Pacjenta na chirurgiczne leczenie otyłości (bariatria). Doraźne, w walce z nadprogramową tkanką tłuszczową, stosuje się zabiegi modelujące sylwetkę oraz zabiegi na redukcję tkanki tłuszczowej. Służą one wspomaganiu odchudzania, ale nie zastąpią zdrowej i zbilansowanej diety.

W klinice medycyny estetycznej FabMed w Warszawie prowadzimy leczenie zachowawcze otyłości. Nasi Pacjenci otrzymują starannie opracowany program leczenia zachowawczego nadwagi stworzony w oparciu o analizę trybu życia i odżywiania.

Cena:cena pierwszej konsultacji - 300 zł
cena kolejnych konsultacji - 200 zł
Czas zabiegu:ok. 30 do 60 minut (dotyczy pojedynczej konsultacji)
Długość leczenia zachowawczegood kilku tygodni do jednego roku (częstotliwość wizyt ustalana jest indywidualnie z Pacjentem)

Leczenie zachowawcze nadwagi i otyłości

Podstawą leczenia zachowawczego otyłości (w zależności od jej stopnia) są odpowiednio dobrane działania dietetyczne oraz modyfikacja stylu życia (ruch i aktywność fizyczna). Aby zmniejszyć masę ciała, konieczne jest spowodowanie ujemnego bilansu energetycznego, czyli zmniejszenie ilości przyjmowanego pożywienia oraz zwiększenie zużycia energii. Pomoce w osiągnięciu satysfakcjonujących efektów mogą być także zabiegi medycyny estetycznej na redukcję tkanki tłuszczowej – zwłaszcza, gdy wymarzonym przez nas efektem jest utrata kilku centymetrów w wybranych partiach ciała, takich jak brzuch, talia, boczki, uda, redukcja cellulitu lub wymodelowanie sylwetki.

Nadmiar tłuszczyku na brzuchu i kilka dodatkowych kilogramów odbiera Ci pewność siebie?
Umów się na konsultację obestiologiczną

Co obejmuje diagnostyka nadwagi i otyłości w naszej klinice w Warszawie?

Konsultacja obesitologiczna

Konsultacja obesitologiczna obejmuje konsultację lekarską, podczas której lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z Pacjentem. Celem wywiadu jest ustalenie ogólnego stanu zdrowia, rozpoznawanie chorób współistniejących, ze szczególnym ukierunkowaniem na choroby mające wpływ na nadwagę i otyłość.

Konsultacja obestiologiczna ma na celu służyć ustaleniu przyczyn otyłości, do których należeć mogą: nieprawidłowe nawyki żywieniowe, brak aktywności fizycznej, stosowanie niektórych leków, współistniejące choroby endokrynologiczne, czynniki psychologiczne – takie jak zespół jedzenia nałogowego, zaburzenia depresyjno-lękowe, zaburzenia mechanizmu samoregulacji.

Badania na otyłość

Kolejnym etapem konsultacji obesitologicznej jest wykonanie szerokiego zakresu badań, pozwalających na ustalenie aktualnego stanu zdrowia i stopnia otyłości

Badania z krwi dla osób z nadwagą:

 1. Morfologia krwi obwodowej
 2. Kreatynina
 3. Mocznik
 4. Sód
 5. Potas
 6. ASPAT
 7. ALAT
 8. GGTP
 9. TSH
 10. FT4
 11. Profil lipidowy pełny (cholest.całk., HDL, LDL, TG)
 12. Lipaza
 13. Glukoza na czczo
 14. Insulina na czczo
 15. Kwas moczowy
 16. Prolaktyna
 17. Testosteron
 18. Witamina b12
 19. Witamina d
 20. Kwas foliowy
 21. Ferrytyna

Są to badania, które składają się na tzw. profil metaboliczny. Pozwalają nie tylko na diagnozę, ale również na ocenę zaawansowania problemu. Mogą dostarczyć wielu wartościowych informacji na temat stanu funkcjonowania całego organizmu, jak i jego poszczególnych struktur.

Badania obrazowe dla osób z nadwagą (diagnostyka obrazowa):

 1. USG jamy brzusznej – obligatoryjne
 2. USG tarczycy – opcjonalnie
 3. USG naczyń żylnych kończyn dolnych – opcjonalnie

Komplet badań pozwoli lekarzowi na stworzenie pełnego obrazu choroby i dobrania odpowiedniej metody leczenia.

Ustalanie przebiegu leczenia zachowawczego nadwagi

Na podstawie wywiadu z Pacjentem oraz przeprowadzonych badań w dalszym etapie planowany jest przebieg leczenia otyłości, który, w zależności od zaawansowania problemu, może przybierać różne formy. Lekarz ustala bilans energetyczny oraz przekazuje zindywidualizowane zalecenia, obejmujące postępowanie dietetyczne i aktywność fizyczną (w skład konsultacji nie wchodzi tworzenie diety-jadłospisu, w tym celu Pacjent może zostać skierowany do dietetyka). Podczas regularnych wizyt kontrolnych monitorowany jest proces redukcji masy ciała oraz – w zależności od osiąganych wyników – na bieżąco modyfikuje się wdrożone postępowanie. Szczegółowy przebieg leczenia uzależniony jest od punktu wyjściowego.

Dr Piotr Leszczyński - lekarz medycyny estetycznej w klinice FabMed

Ekspert radzi

Plan terapii każdorazowo jest dobierany do indywidualnych potrzeb Pacjenta oraz defektów skóry, z jakimi się boryka. Dzięki takiemu podejściu możliwa jest kompleksowa walka z wieloma problemami skórnymi – mówi dr Piotr Leszczyński, lekarz medycyny estetycznej z FabMed

Leczenie farmakologiczne otyłości

W niektórych przypadkach konieczne może być włączenie leczenia farmakologicznego, mającego na celu wyrównanie istniejących zaburzeń, jak i farmakoterapię samej otyłości. Odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne może skutecznie uzupełnić dietę oraz wysiłek fizyczny. Leki wspomagające odchudzanie zawsze powinny być przyjmowane pod ścisłą kontrolą lekarza.

Chirurgiczne leczenie otyłości – bariatria

Jeśli leczenie zachowawcze otyłości nie przynosi pożądanych efektów, Pacjent może zostać zakwalifikowany do leczenia bariatrycznego (chirurgicznego). Operacja bariatryczna, czyli operacja zmniejszenia żołądka, polega na rozdzieleniu żołądka na małą część pokarmową i wydzielniczą, do której nie dostaje się pokarm. Zabieg ten pozwala na szybką utratę wagi, jest to jednak rozwiązanie ostateczne, które powinno być poprzedzone leczeniem zachowawczym.

Zabiegi dla pacjentów z problemem otyłości i nadwagi

Jednym z elementów leczenia zachowawczego nadwagi i otyłości mogą być zabiegi, mające na celu wspomaganie efektów redukcji masy ciała i miejscowej tkanki tłuszczowej. Pacjentom dotkniętym problemem nadwagi i otyłości oferujemy cały wachlarz zabiegów modelujących sylwetkę:

 

Dr Piotr Leszczyński - lekarz medycyny estetycznej w klinice FabMed

Ekspert radzi

Zabiegi odchudzające, mimo swojej nazwy, nie są metodą odchudzania samą w sobie. Nie zastąpią diety oraz aktywności fizycznej. Podejmując się kuracji odchudzającej, nigdy jednak nie przewidzimy, z jakich partii ciała pozbędziemy się nadmiaru tłuszczu. Umożliwia nam to dopiero medycyna estetyczna. Niektóre zabiegi są stworzone z myślą o wyszczupleniu najbardziej problematycznych miejsc, które często są oporne na działanie diety i ćwiczeń – mówi dr Piotr Leszczyński, lekarz medycyny estetycznej z FabMed

Dla kogo konsultacja obesitologiczna? Wskazania

Diagnostyka nadwagi i otyłości w naszym gabinecie FabMed to propozycja dla wszystkich osób, które chcą schudnąć i pozbyć się nadprogramowej tkanki tłuszczowej z najbardziej newralgicznych miejsc, takich jak uda, pośladki, brzuch, ramiona, plecy. Nad przebiegiem leczenia czuwa zespół doświadczonych specjalistów, który zadba o to, aby schudnąć mądrze, zdrowo i bez efektu jo-jo.

Ile trwa leczenie zachowawcze otyłości?

Leczenie otyłości jest procesem długotrwałym, zachodzącym stopniowo. W zależności od stanu wyjściowego może zająć od kilku tygodni do nawet roku. Szczegółowy plan leczenia zawsze podawany jest Pacjentowi podczas konsultacji wstępnej.

Co to jest otyłość?

Otyłość to choroba przewlekła, która charakteryzuje się nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie człowieka. O otyłości możemy mówić wtedy, kiedy zawartość tkanki tłuszczowej jest na poziomie 20-25% u mężczyzn i 30-35% u kobiet. Wyznacznikiem otyłości może być także wynik pomiaru obwodu talii. U kobiet nadwaga jest wtedy, kiedy obwód talii wynosi 80-87, a u mężczyzn 90-94.

Jakie są przyczyny otyłości?

W rozwoju otyłości główną rolę odgrywają: czynniki genetyczne, środowiskowe, kulturowe, społeczne oraz stan hormonalny organizmu. Na rozwój otyłości duży wpływ ma tryb życia (zła dieta bogata w tłuste, przetworzone i wysokokaloryczne potrawy), częstość i obfitość posiłków, spożywanie potraw w biegu – to wszystko najpierw przyczynia się do nadwagi, a potem prowadzi do otyłości. Nieprawidłowy sposób żywienia bardzo często łączy się z brakiem aktywności fizycznej (przyjmowanie nadmiaru energii w stosunku do jej zużycia).

Ważne w rozwoju otyłości są także czynniki psychologiczne – długotrwały stres i związany z nim nadmiar kortyzolu w organizmie może prowadzić do odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, boczków czy dolnej części pleców. 

Otyłość często też jest konsekwencją różnych chorób ogólnoustrojowych i stosowania pewnych leków. Do chorób przyczyniających się do rozwoju otyłości należą m.in. niedoczynność tarczycy, nadczynność przysadki, zespół Turnera, zespół policystycznych jajników, a także niektóre choroby dziedziczne.

Klasyfikacja otyłości według WHO

Klasyfikacja otyłości według WHO

BMI (kg/m2)Klasyfikacja WHO
niedowaga
18,5-24,9norma
25,0-29,9nadwaga
30,0-34,9otyłość I. stopnia
35,0-39,9otyłość II. stopnia
≥ 40,0otyłość III. stopnia

Typy otyłości

Ze względu na sposób rozmieszczenia tkanki tłuszczowej możemy wyróżnić 2 typu otylości:

 • otyłość typu ,,jabłko” (zwana inaczej otyłością brzuszną lub trzewną). Charakteryzuje się odkładaniem tkanki tłuszczowej w górnej części ciała i na brzuchu.
 • otyłość typu ,,gruszka” (zwana inaczej udowo-pośladkową). Tkanka tłuszczowa odkłada się najczęściej na pośladkach, udach, nogach.

Do czego może prowadzić otyłość? Skutki

Nadmiar tkanki tłuszczowej może prowadzić do rozwoju licznych chorób. Zaliczają się do nich m.in.:

 • cukrzyca typu 2;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • miażdżyca;
 • zwyrodnienie stawów i kręgosłupa;
 • żylaki kończyn dolnych;
 • dna moczanowa;
 • osteoporoza;
 • choroba niedokrwienna serca;
 • hipercholesterolemia (wysoki cholesterol);
 • bezdech senny;
 • nowotwory.
Domowe sposoby odchudzania nie przynoszą efektów?
Skorzystaj z pomocy specjalistów

Kto wykonuje zabieg?

Diagnostyka nadwagi i otyłości w Warszawie – ceny

Na konsultację obesitologiczną zapraszamy Pacjentów z Warszawy, a w szczególności z Woli, Bemowa, Ochoty, Śródmieścia, Białołęki i Żoliborza. 

Cennik - Diagnostyka leczenie nadwagi

Typ usługiCena
Pierwsza konsultacja300 zł
Kolejna konsultacja200 zł
Zabiegi dedykowanewg dotychczasowego cennika na stronie
Pakiet badań na otyłość469 zł