Wypełnianie, usuwanie zmarszczek kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowym (HA) jest podstawowym składnikiem skóry. Odpowiada za jej dobry wygląd, nawilżenie i gładkość. Niestety wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego w skórze stopniowo się zmniejsza, wskutek czego pojawiają się pierwsze zmarszczki, policzki, i usta tracą swoją objętość, a skóra zaczyna się bardziej przesuszać. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego wstrzyknięte do skóry uzupełniają jego niedobory, nawilżają skórę, wypełniają zmarszczki, poprawiają kontur twarzy, pobudzają naturalne procesy regeneracyjne skóry, dzięki czemu nawet po wchłonięciu kwasu hialuronowego skóra wygląda lepiej niż przed zabiegiem. W naszej klinice medycyny estetycznej FabMed stosujemy najwyższej jakości preparaty z kwasem hialuronowym firmy Juvederm i Teosyal, w ponad 99% biokompatybilne z kwasem hialuronowym naturalnie występującym w skórze, bardzo dobrze tolerowane przez organizm i zapewniające efekty utrzymujące się od kilku do kilkunastu miesięcy. 

Cena:od 600 zł
Czas zabiegu:od 15 do 30 minut
Znieczulenie:TAK
Rekonwalescencja:NIE
Sugerowana seria zabiegów1 zabieg co 6-12 miesięcy
Czas utrzymywania się efektówod 12 do 18 miesięcy

Wskazania do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym

Radosław Rzepnikowski

Ekspert radzi:

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego przede wszystkim przywracają skórze jędrność, sprężystość, nawilżają ją i niwelują drobne zmarszczki. Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej ma bardzo szerokie zastosowanie - stosuje się go przede wszystkim do wypełniania bruzd nosowo-wargowych, wypełniania linii ,,marionetek”, podnoszenia opadających kącików ust, konturowania, nawilżania i wypełniania ust, modelowania policzków i linii żuchwy, wypełniania tzw. doliny łez, usuwania lwiej zmarszczki między brwiami, modelowania brody, wypełniania zmarszczek poziomych czoła, usuwania cieni pod oczami. Szczegółowe wskazania do zastosowania konkretnego preparatu kwasu hialuronowego zależą przede wszystkim od jego rodzaju i właściwości - mówi dr Radosław Rzepnikowski, lekarz medycyny estetycznej z FabMed
Chcesz odzyskać młody wygląd i zniwelować drobne zmarszczki?
Zapoznaj się z naszą ofertą zabiegów z kwasem hialuronowym

Redukcja i wypełnienie zmarszczek poziomych czoła kwasem hialuronowym

Zmarszczki na czole najczęściej są efektem utrwalenia zmarszczek mimicznych, związanych z ekspresją twarzy. Poziome zmarszczki na czole nikomu nie dodają uroku. Sprawiają, że nawet młoda osoba wygląda dużo poważniej, niż wskazywałaby metryka. Redukcja zmarszczek poziomych czoła kwasem hialuronowym to jedna z najlepszych metod umożliwiających ich wygładzenie i redukcję. Efekt zabiegu jest natychmiastowy, a przy tym bardzo naturalny. 

Redukcja zmarszczek w okolicy oczu kwasem hialuronowym

Najcieńsza i najdelikatniejsza jest skóra wokół oczu. Dodatkowo ten obszar twarzy narażony jest na oddziaływanie negatywnych czynników zewnętrznych oraz wpływy mimiki. Wszystko to sprawia, że skóra w okolicy oczu szybko wiotczeje i pojawiają się zmarszczki. W rewitalizacji okolic oczu stosuje się wiele metod. Jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych jest redukcja zmarszczek w okolicy oczu kwasem hialuronowym

Usuwanie lwiej zmarszczki między brwiami kwasem hialuronowym

Utrwalona lwia zmarszczka nadaje twarzy gniewu i sprawia, że nabiera ona groźniejszego wyglądu. Stosunkowo łatwo możemy się jej pozbyć, podając w tę okolicę niewielką ilość kwasu hialuronowego. Usuwanie lwiej zmarszczki kwasem hialuronowym to zabieg nieinwazyjny. Odpowiednia dawka kwasu hialuronowego uzależniona jest od głębokości i wielkości zmarszczki oraz kondycji skóry. 

Wypełnianie zmarszczek szyi kwasem hialuronowym

Twarz to nie jedyny obszar, gdzie można zastosować kwas hialuronowy. Wiele kobiet decyduje się na wypełnianie zmarszczek szyi kwasem hialuronowym w celu zmniejszenia i spłycenia bruzd w tej partii ciała. 

Inne zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, które wykonujemy w naszej klinice w Warszawie

Jakie są i kiedy powstają efekty usuwania zmarszczek kwasem hialuronowym?

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są bardzo skuteczne i dają natychmiastowy efekt. Skóra od razu staje się nawilżona i napięta. Proces spłycenia zmarszczek zwykle trwa jeszcze przez około 2 tygodnie od zabiegu – jest to związane z „układaniem się” wypełniacza i wiązaniem przez niego wody. W przypadku zastosowania kwasu hialuronowego nieusieciowanego efektem jest przede wszystkim nawilżenie skóry. Z kolei kwas hialuronowy usieciowany przynosi doskonałe efekty przy modelowaniu twarzy, szyi, dekoltu, redukcji i wypełnianiu drobnych zmarszczek. 

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

Efekty ostrzykiwania zmarszczek kwasem hialuronowym utrzymują się od 12 do 18 miesięcy. Czas utrzymywania się efektów jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji i użytego preparatu, jego gęstości i głębokości podania. Warto pamiętać o tym, że niezdrowy tryb życia, palenie tytoniu, nadmierna ekspozycja na słońce bez odpowiednio zabezpieczenia, korzystanie z solarium, ale także choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto), czy poddawanie tkanek rozgrzaniu może znacznie skrócić czas utrzymywania się korzystnych rezultatów podania kwasu hialuronowego. 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z kwasem hialuronowym?

Do głównych przeciwwskazań do zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego należą: ciąża i karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne, choroby nowotworowe, skłonności do powstawania blizn przerostowych, aktywne stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik), nadwrażliwość na kwas hialuronowy, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. 

Jak przygotować się do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym?

Podanie kwasu hialuronowego w skórę nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Ze względu na bezpieczeństwo lekarz wykonujący zabieg przeprowadza wywiad z pacjentem, na podstawie którego kwalifikuje go do dalszej procedury. 

Jak wygląda zabieg usuwania zmarszczek kwasem hialuronowym?

Przed wstrzyknięciem wypełniacza skórę znieczula się specjalnym kremem. Wszystkie preparaty kwasu hialuronowego dostarczane są przez producentów w postaci gotowych, sterylnie zapakowanych ampułkostrzykawek. Mają one postać krystalicznego, bardzo plastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, jednocześnie dając przy tym bardzo naturalne efekty. Podczas jednego zabiegu zużywa się od 1 ml kwasu hialuronowego. Zabiegi nie powodują wyłączenia pacjenta z codziennego życia.

 Orientacyjna ilość preparatu potrzebna do zabiegu na różne obszary twarzy:

Kwas hialuronowy - orientacyjna ilość preparatu potrzebna do zabiegu

Obszar twarzySugerowana objętość kwasu hialuronowego
dolina łez1-2 ml
cały oczodół1-2 ml
wypełnienie skroni1-2 ml
marionetki1-2 ml
broda3-5 ml
linia żuchwy1-2 ml
kąt żuchwy/żwacze2-4 ml
wolumetria twarzyod 2-3 ml

Zalecenia po zabiegu z kwasem hialuronowym

Przez kilkanaście godzin od zabiegu pacjent powinien unikać dotykania miejsc wkłucia. Nie powinno się również przyjmować alkoholu, aspiryny. Przez kilka dni od zabiegu należy zrezygnować z wykonywania ćwiczeń fizycznych, korzystania z sauny, solarium i gorących kąpieli.

Jak wygląda skóra bezpośrednio po podaniu wypełniacza w postaci kwasu hialuronowego?

Bezpośrednio po redukcji zmarszczek kwasem hialuronowym skóra może być lekko opuchnięta i zaczerwieniona. Możliwa jest również bolesność i niewielkie zasinienia. Wszystkie te objawy są jednak zupełnie naturalne i mijają samoistnie w przeciągu 72 godzin od zabiegu. 

Co to jest kwas hialuronowy i jak pomaga w usuwaniu i wypełnianiu zmarszczek?

Kwas hialuronowy stanowi naturalny składnik tkanki łącznej, a najwięcej znajduje się go w skórze. Obok kolagenu stanowi główny składnik tzw. macierzy komórkowej. Kwas hialuronowy ma silne właściwości higroskopijne, co oznacza, że posiada zdolność przyciągania wody. Sprawia to, że skóra, w której się znajduje, jest nawilżona, jędrna. Kwas hialuronowy chroni ją przed wysychaniem i wiotkością. W gabinetach medycyny estetycznej kwas hialuronowy to bardzo uniwersalne narzędzie. Występuje zwykle pod dwiema postaciami – kwas hialuronowy usieciowany i nieusieciowany. Kwas hialuronowy usieciowany to typowy wypełniacz. Wstrzyknięty wypełnia tkankę, unosi ją i niweluje zagłębienia widoczne na skórze. Im kwas hialuronowy jest bardziej usieciowany, tym dłużej zachowuje się w tkankach. Kwas hialuronowy nieusieciowany stosowany jest głównie w celu nawilżenia skóry. Jest on składnikiem wielu kremów, a w medycynie estetycznej stosuje się go głównie do rewitalizacji skóry. Kwas hialuronowy można podać praktycznie w każdy obszar ciała, ale najczęściej zabiegi z jego użyciem dotyczą twarzy, szyi, dekoltu oraz dłoni. 

Do zabiegu karboksyterapii nie jest wymagane specjalne przygotowanie. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego?
Zapraszamy do kontaktu

FAQ – poznaj pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kwasu hialuronowego

Czy zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są bolesne?

Przed zabiegiem miejsca podania preparatu smarowane są kremem znieczulającym, co sprawia, że zabieg jest praktycznie bezbolesny.

Ile trwa zabieg?

W zależności od miejsca podania i ilości preparatu zabieg trwa od 15 do 30 minut. 

Jak będzie wyglądać skóra po całkowitym wchłonięciu wypełniacza?

Pacjenci często martwią się, że skóra po wchłonięciu się kwasu hialuronowego będzie wyglądać gorzej niż przed zabiegiem. Otóż jest dokładnie odwrotnie. Skóra po wchłonięciu wypełniacza wygląda lepiej niż przed zabiegiem, ponieważ kwas hialuronowy pobudza naturalne procesy regeneracyjne skóry.

Czy zabiegi z kwasem hialuronowym trzeba powtarzać?

Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego dają odwracalne efekty, czyli nie powodują trwałej zmiany w wyglądzie. Oznacza to, że po upływie 6-18 miesięcy kwas hialuronowy wchłania się w skórę i po tym czasie zaleca się zabieg powtórzyć. W przypadku mocno widocznych i postępujących procesów starzenia się skóry lub braków objętościowych podanie kwasu hialuronowego można uzupełnić na wizycie kontrolnej po około 2 tygodniach od pierwszej iniekcji. 

Czy zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym jest bezpieczny?

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego, przy zachowaniu określonych zasad, jest bezpieczne i rzadko kiedy powoduje powikłania. Ponieważ kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w skórze człowieka, ryzyko powstania reakcji alergicznych jest zminimalizowane. 

Z jakimi zabiegami medycyny estetycznej można łączyć kwas hialuronowy?

Podejście do zabiegów z zakresu medycyny estetycznej powinno być rozważne i ostrożne. Żaden pojedynczy zabieg nie rozwiązuje wszystkich problemów, z jakimi boryka się pacjent. Kwas hialuronowy to tylko jedno z narzędzi, jakie oferuje współczesna medycyna estetyczna. Najlepsze efekty jednak zawsze przynoszą terapie łączone. Z celu likwidacji zmarszczek mimicznych kwas hialuronowy łączy się przeważnie z toksyną botulinową (botoksem). W celu poprawy jakości skóry zastosowanie wypełniacza można połączyć z mezoterapią igłową, osoczem bogatopłytkowym, peelingami chemicznymi czy zabiegami laserowymi. Odstęp pomiędzy poszczególnymi zabiegami powinien wynosić minimum 3 tygodnie. 

Ile kosztuje wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym?

Cena wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym uzależniona jest od ilości podanego preparatu. 

Cennik wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym w Warszawie

[table “45” not found /]

Kwas hialuronowy - orientacyjna ilość preparatu potrzebna do zabiegu

Obszar twarzySugerowana objętość kwasu hialuronowego
dolina łez1-2 ml
cały oczodół1-2 ml
wypełnienie skroni1-2 ml
marionetki1-2 ml
broda3-5 ml
linia żuchwy1-2 ml
kąt żuchwy/żwacze2-4 ml
wolumetria twarzyod 2-3 ml