Wypełnienie, likwidacja, korekta doliny łez kwasem hialuronowym

W procesie starzenia okolic oczu ogromną rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry. Wraz z upływem lat zanika naturalna podściółka tłuszczowa, przez co zapadają się pewne rejony twarzy i pojawiają zagłębienia biegnące od wewnętrznego kącika oka do środkowej części twarzy, zwane ,,doliną łez”. Nadaje ona twarzy smutnego i zmęczonego wyglądu oraz sprawia, że wyglądamy starzej niż w rzeczywistości. Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele sposobów na zagęszczenie i ujędrnienie skóry pod oczami. W klinice medycyny estetycznej FabMed w Warszawie na Woli wypełniamy dolinę łez usieciowanym kwasem hialuronowym. Bezpośrednio po takim zabiegu zagłębienie ulega spłyceniu, a cienie, które tworzą się w obrębie oczodołu, stają się mniej widoczne. Efekt likwidacji doliny łez utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. 

Cena:od 1000 zł
Czas zabiegu:ok. 30 minut
Znieczulenie:TAK
Rekonwalescencja:NIE
Sugerowana seria zabiegów1 plus ewentualna korekta na wizycie kontrolnej po zabiegu
Czas utrzymywania się efektów6-12 miesięcy

Co to jest ,,dolina łez”?

,,Dolina łez” charakteryzuje się powstawaniem długich i wąskich zagłębień skóry pod oczami, które prowadzą od wewnętrznego kącika oka i przechodzą na skos w dół do środkowej części twarzy, w ten sam sposób, jak płyną łzy. Widoczna ,,dolina łez” sprawia, że twarzy wygląda na zmęczoną, smutną i starszą. 

Jakie są przyczyny powstawania ,,doliny łez”?

Skóra w okolicy oczu jest bardzo cienka i wrażliwa. Niekorzystnie działają na nią zarówno upływający czas, jak i czynniki zewnętrzne. Najczęstszą przyczyną pojawienia się zmarszczek w okolicy oczu oraz ,,doliny łez” jest utrata kolagenu i elastyny w skórze. Okolice oczu w porównaniu do innych partii twarzy najszybciej ulegają procesom starzenia. Wszystko przez to, że skóra w tym miejscu jest cienka i wrażliwa na liczne czynniki zewnętrzne, a dodatkowo w okolicach oczu znajduje się mniej gruczołów łojowych w stosunku do pozostałych części skóry twarzy. Powodem pojawienia się cieni pod oczami może być także ciągłe zmęczenie organizmu lub predyspozycje genetyczne. Worki pod oczami niekiedy są objawem niektórych chorób, np. tarczycy. 

Jak zlikwidować dolinę łez?

Dolinę łez można skutecznie niwelować wypełniaczami, takimi jak kwas hialuronowy. Zabiegi z kwasem hialuronowym polegają na wstrzyknięciu preparatu na bazie kwasu hialuronowego podskórnie, w miejscu, gdzie występują braki objętościowe. Odbywa się to za pomocą elastycznej kaniuli lub cienkiej igły. Korekta doliny łez kwasem hialuronowym jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym i na ogół mało bolesnym, dlatego cieszy się dużą popularnością wśród Pacjentów naszej kliniki. Zabieg zazwyczaj wykonuje się w miejscowym znieczuleniu. 

Radosław Rzepnikowski

Ekspert radzi:

Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występującą w organizmie. Jego ilość zmniejsza się wraz z wiekiem, co powoduje spadek elastyczności skóry, a także skłonności do wysuszenia skóry i pojawiania się zmarszczek. Wprowadzony w skórę zwiększa swoją objętość poprzez absorpcję wody nawilża skórę i dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu. W wyniku jego działania ,,dolina łez” ulega spłyceniu, a skóra w tym miejscu staje się bardziej elastyczna - mówi dr Radosław Rzepnikowski, lekarz medycyny estetycznej z FabMed
,,Dolina łez” nadaje wiecznie zmęczony wygląd Twojej twarzy?
Umów się na zabieg wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym

Jakie są wskazania do wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym?

Zabieg usuwania doliny łez kwasem hialuronowym dedykowany jest każdej kobiecie i mężczyźnie, u których zarysowuje się ,,dolina łez” pod oczami, obserwuje się zwiotczenie skóry powiek dolnych, utratę podskórnej tkanki tłuszczowej tej okolicy, a także widoczne są cienie pod oczami.

 

   • utrata podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicy oczu
   • cienie pod oczami
   • zwiotczenie skóry powiek dolnych

Efekty wypełniania doliny łez

Zastosowanie kwasu hialuronowego pod oczy daje natychmiastowy efekt wypełnienia ,,doliny łez”, który uwydatnia się z czasem.Kwas hialuronowy stopniowo zwiększa swoją objętość dzięki absorpcji wody. Po zabiegu Pacjenci obserwują spłycenie skośnych zagłębień pod oczami, w efekcie czego twarz wygląda na wypoczętą, odzyskuje młody i atrakcyjny wygląd. Dzięki podaniu kwasu hialuronowego w dolinę łez skóra jest lepiej nawilżona, a przez to mniej podatna na zmarszczki. Zastosowanie kwasu hialuronowego na okolice oczu pozwala też na rozjaśnienie cieni utworzonych przez dolinę łez. Niewątpliwą zaletą kwasu hialuronowego jest niskie ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych ze strony organizmu, co wynika z wysokiej (ponad 99%) biokompatybilności stosowanych preparatów z kwasem hialuronowym naturalnie występującym w organizmie.

 

Kiedy widoczne są efekty likwidacji doliny łez?

Satysfakcjonujące efekty wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym obserwuje się już po jednym zabiegu. W przypadku osób starszych oraz tych z bardziej zarysowaną ,,doliną łez” konieczne może być wykonanie dwóch zabiegów. Pomiędzy kolejnymi zabiegami musi minąć przynajmniej miesiąc.

Jak długo utrzymują się efekty korekty doliny łez?

Efekty zabiegu utrzymują się zwykle od 6-12 miesięcy. O długości utrzymywania się rezultatów decyduje m.in. wiek pacjenta, tryb życia oraz ogólna kondycja skóry. Palenie papierosów, kąpiele słoneczne, częste wizyty w solarium, niewłaściwa pielęgnacja skóry skracają  czas utrzymywania się efektu zabiegu. 

Co ile powtarzać zabiegi wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy jest całkowicie wchłanialny, co oznacza, że skutki jego działania są odwracalne. Po upływie 6-12 miesięcy dla utrzymania efektów zabieg należy powtórzyć. Zazwyczaj kolejne procedury wymagają już mniejszej ilości preparatu, co jest spowodowane tym, że efekt odbudowy i restrukturyzacji skóry, uzyskany dzięki zwiększeniu produkcji kolagenu w skórze, utrzymuje się znacznie dłużej. 

Przeciwwskazania do usuwania doliny łez kwasem hialuronowym

Zabieg z użyciem kwasu hialuronowego jest na ogół bezpieczne. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Należą do nich:

 • ciąża i karmienie piersią
 • choroby autoimmunologiczne lub trwające leczenie immunosupresyjne
 • stwierdzona nadwrażliwość na kwas hialuronowy
 • skłonność do bliznowacenia
 • aktywne infekcje w obrębie twarzy (opryszczka, trądzik)
 • przyjmowaniu leków przeciwkrzepliwych oraz rozrzedzających krew
 • niedawno wykonywane zabiegi medycyny estetycznej, w szczególności te na okolice twarzy i oczu 

Jak przygotować się do zabiegu wypełniania doliny łez?

Zabieg wypełniania doliny łez nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta. W dniu zabiegu nie wolno spożywać alkoholu, a także należy unikać wahań temperatury (nie korzystać z sauny, solarium łaźni parowych itd.) Niewskazany jest także intensywny wysiłek fizyczny. Każdy zabieg w naszym gabinecie medycyny estetycznej na Woli poprzedza szczegółowa konsultacja lekarska, podczas której specjalista zapyta Pacjenta o jego potrzeby i oczekiwane rezultaty, a także zaproponuje odpowiedni cykl zabiegów. 

Jak wygląda zabieg usuwania doliny łez w klinice FabMed w Warszawie na Woli?

Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry oraz podania znieczulenia miejscowego. Następnie lekarz przechodzi do wstrzykiwania preparatu na bazie kwasu hialuronowego w miejsca, gdzie tworzy się linijne zagłębienie, czyli dolina łez. Podczas jednego zabiegu podaje się zazwyczaj około od 0,5 ml do 1 ml preparatu. Ilość dobiera się w zależności od głębokości i wielkości zagłębienia. Zabieg kończy się delikatnym rozprowadzeniem preparatu wypełniającego. 

Zalecenia pozabiegowe

Po wprowadzeniu kwasu hialuronowego na dolinę łez należy:

 • unikać słońca
 • unikać wahań temperatury (sauny, solarium)
 • utrzymywać miejsce iniekcji w szczególnej czystości
 • przez około 3 dni od zabiegu unikać basenu oraz forsownych ćwiczeń fizycznych 
 • przez 48 godzin unikać nadmiernej mimiki
 • stosować kremy z wysokimi filtrami 

Efekty uboczne zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się obrzęk, bolesność lub siniak w miejscu iniekcji. Efekty uboczne utrzymują się zwykle od kilku godzin do kilku dni. 

  Jakie wypełniacze stosuje się do wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym?

  Do wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym stosujemy wyłącznie wysokiej jakości wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego renomowanych marki Teosyal. Wypełniacze te od lat są hitem wśród gabinetów medycyny estetycznej. Nowoczesna technologia pozwala na to, by ich budowa była niemal w 100% taka, jak w organizmie człowieka, dzięki czemu charakteryzują się one wysokim stopniem bezpieczeństwa. Są to produkty o udowodnionym klinicznie działaniu.

  Dowiedz się więcej na temat wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym
  Skontaktuj się z nami. Odpowiemy na Twoje pytania

  FAQ – poznaj pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym

  Czy zabieg jest bolesny?

  Zabieg odbywa się przy zastosowaniu znieczulenia, dzięki czemu jest prawie całkowicie bezbolesny dla Pacjenta. Standardowo miejsce iniekcji znieczula się za pomocą specjalnego kremu. W składzie samego preparatu stosowanego do wypełniania także znajduje się substancja znieczulająca – lidokaina.

  Czy wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym jest bezpieczne?

  Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego są zabiegami o stosunkowo wysokim stopniu bezpieczeństwa. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że na bezpieczeństwo takiego zabiegu składa się wiele czynników, do których należą m.in. doświadczenie i kwalifikacje osoby wykonującej zabieg, czystość i sterylność miejsca, gdzie jest on przeprowadzany, a także dobór odpowiednich i certyfikowanych wyrobów. 

  Czy po wypełnieniu doliny łez konieczna jest rekonwalescencja?

  W przypadku zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego długa rekonwalescencja nie jest konieczna. Obrzęk i zasinienia, które mogą pojawić się tuż po zabiegu, zwykle utrzymują się do kilku dni. 

  Ile trwa zabieg wypełniania doliny łez?

  Zabieg trwa ok. 30 minut.

  Co zrobić po nieudanym wypełnianiu doliny łez?

  W przypadku nieudanego wypełnienia doliny łez można rozpuścić kwas enzymem (hialuronidaza) albo falami radiowymi i ponownie wykonać zabieg po kilku tygodniach. Aby jednak mieć pewność, że efekty zabiegu będą zadowalające, należy zawsze wybierać wyłącznie sprawdzone kliniki medycyny estetycznej, które cieszą się dobrymi opiniami Pacjentów. 

  Cennik wypełnienia doliny łez kwasem hialuronowym w Warszawie

  Polecamy zapoznanie się z cennikiem zabiegów wypełniania doliny łez wykonywanych w klinice FabMed na warszawskiej Woli.

  [table “45” not found /]

  Kwas hialuronowy - orientacyjna ilość preparatu potrzebna do zabiegu

  Obszar twarzySugerowana objętość kwasu hialuronowego
  dolina łez1-2 ml
  cały oczodół1-2 ml
  wypełnienie skroni1-2 ml
  marionetki1-2 ml
  broda3-5 ml
  linia żuchwy1-2 ml
  kąt żuchwy/żwacze2-4 ml
  wolumetria twarzyod 2-3 ml