Wypełnienie zapadniętych dołów skroniowych

Zanik podściółki tłuszczowej odgrywa istotną rolę w procesie starzenia się skóry. Wiotczejąca skóra i zanik tkanki podskórnej sprawiają, że twarz wygląda na wycieńczoną i smutną. Z problemem zapadniętych dołów skroniowych można sobie poradzić przy pomocy zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jednym z takich zabiegów pozwalających przywrócić utraconą objętość i stworzyć rusztowanie dla brwi jest podanie kwasu hialuronowego

Cena:od 999 zł
Czas zabiegu:ok. 15 minut
Znieczulenie:TAK
Rekonwalescencja:NIE
Sugerowana seria zabiegów1 zabieg co ok. 12-18 miesięcy
Czas utrzymywania się efektów12-18 miesięcy

Jaka jest przyczyna powstawania zapadniętych dołów skroniowych?

Pełne doły skroniowe to jeden z tzw. elementów ,,trójkąta młodości”, który obejmuje także wyraźne zarysowane kości policzkowe oraz linię żuchwy. Wraz z wiekiem niestety dochodzi do odwrócenia trójkąta młodości, który zmienia się w ,,piramidę starości”. Doły skroniowe się zapadają, pojawiają się cienie pod oczami oraz zagłębienia. Opadająca skóra zbiera się w obrębie linii żuchwy, tworząc tzw. chomiczki. Dodatkowo dochodzi do zaniku kośćca, co szczególnie widoczne jest w okolicy skroniowej, czoła oraz szczęki. Wszystko to sprawia, że twarz wygląda na smutną i często też starszą niż jest w rzeczywistości.

Trójkąt młodości

Trójkąt młodości

Piramida starości

Piramida starości

Chcesz pozbyć się ubytków w dołach skroniowych?
Umów się na zabiegi z kwasem hialuronowym

Wypełnianie zapadniętych dołów skroniowych kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to związek występujący naturalnie w skórze człowieka, który posiada właściwości łączenia włókien kolagenowych oraz wiązania cząsteczek wody. Zapewnia nam jędrną, sprężystą, nawilżoną i odżywioną skórę. W celu uzupełniania ubytków w dołach skroniowych wstrzykuje się kwas hialuronowy w te miejsca, gdzie tworzy się zagłębienie w okolicy skroni. Podanie preparatu wykonywane jest za pomocą kaniuli i polega na aplikowaniu preparatu z jednego wkłucia przy użyciu specjalnej elastycznej cieniutkiej kaniuli, tak aby poszczególne linijne depozyty tworzyły wachlarz, który odtworzy naturalne rusztowanie skroni i przywróci im objętość. 

Dla kogo wypełnianie zapadniętych dołów skroniowych?

Głównym wskazaniem do niechirurgicznego liftingu brwi kwasem hialuronowym są:

 

 • zapadające doły skroniowe
 • opadające brwi
 • wiotka skóra czoła

Efekty wypełniania zapadniętych dołów skroniowych

Bezpośrednim efektem zabiegu jest spłycenie zagłębień skroni. Mniej widoczny staje się również cień, który tworzy się w obrębie dołów skroniowych. Brwi się delikatnie unoszą, co sprawia, że cała twarz wygląda na wypoczętą i odmłodzoną. 

Kiedy widoczne są efekty korekcji zapadniętych skroni?

Pierwsze efekty poprawy wyglądu okolicy skroni widoczne są natychmiast po zabiegu – następuje uniesienie brwi i optyczne otwarcie oka. Ostateczny efekt stabilizuje się jednak po upływie około 2 tygodni. Wynika to z naturalnych zdolności kwasu hialuronowego do wiązania wody w tym czasie. 

Jak długo utrzymują się efekty wypełniania zapadniętych dołów skroniowych kwasem hialuronowym?

Efekty zastosowaniu kwasu hialuronowego na okolice zapadniętych dołów skroniowych utrzymują się około 12-18 miesięcy. Decyduje o tym wyjściowy stan skóry, fizjologia danego pacjenta, jego ogólna kondycja i stan zdrowia. Po upływie tego czasu zabieg można powtórzyć. Podczas wizyty kontrolnej lekarz może uzgodnić z pacjentem podanie dodatkowej ilości preparatu. Może ono być potrzebne w sytuacji, gdy pierwotne zagłębienia były głębokie. Kontrola i ewentualna dodatkowa iniekcja preparatu zazwyczaj odbywają się po upływie około 3-4 tygodni od pierwszego zabiegu. 

  Przeciwwskazana do niechirurgicznego liftingu powiek

  Poniżej przedstawiamy listę ogólnych przeciwwskazań do zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego:

   

  • ciąża i karmienie piersią
  • choroby nowotworowe
  • choroby autoimmunologiczne
  • skłonność do bliznowacenia
  • stwierdzona nadwrażliwość na kwas hialuronowy

  Jak przygotować się do wypełniania zapadniętych dołów skroniowych?

  Korygowanie kształtu brwi za pomocą kwasu hialuronowego nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony pacjenta. Zabieg poprzedza konsultacja lekarska. 

  Jak wygląda zabieg wypełnienia zapadniętych skroni w klinice FabMed w Warszawie na Woli?

  Procedura zabiegowa rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry i zaaplikowania znieczulenia miejscowego w postaci kremu. Po ok. 30 minutach lekarz przystępuje do właściwego zabiegu i wprowadza w odpowiednie miejsca kwas hialuronowy za pomocą cienkiej kaniuli. Jest to tępo zakończona igła, co zmniejsza ryzyko pojawienia się po zabiegu siniaków, krwiaków oraz ogranicza do minimum uszkodzenie naczyń krwionośnych. Po wprowadzeniu kwasu hialuronowego w głąb zapadniętych skroni lekarz rozmasowuje preparat, by dokładnie rozprowadzić go w skórze. 

  Skutki uboczne zabiegu

  Po zabiegu wypełniania zapadniętych skroni może nastąpić tymczasowe zaczerwienie skóry, drobne siniaczki i wyczuwalne grudki. Efekty uboczne zabiegu ustępują w ciągu kilku dni.

  Rekonwalescencja po zabiegu

  Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Bezpośrednio po iniekcji kwasu hialuronowego można wrócić do codziennych czynności. 

   Zalecenia po korekcji zapadniętych skroni

   Po wprowadzeniu kwasu hialuronowego w okolicę dołów skroniowych należy unikać słońca, oraz wahań temperatury – w tym celu nie powinno się przez kilka dni korzystać z sauny, solarium, basenu. Wszystkie te czynniki mogą spowodować szybszy rozpad kwasu hialuronowego. 

   Czy to jest kwas hialuronowy i jakie właściwości posiada?

   Kwas hialuronowy to związek, który występuje w skórze i odpowiada za jej nawilżenie oraz ujędrnienie. Wraz z kolagenem i elastyną uważany jest za najważniejszą substancję młodości. Już od około 25. roku życia ilość kwasu hialuronowego w skórze powoli się zmniejsza. Spadek jego ilości dodatkowo nasila się w okolicach 40. roku życia. W wyniku tego skóra się starzeje, wolniej regeneruje, staje się przesuszona, a zmarszczki bardziej widoczne. Dodatkowo wraz z utratą kwasu hialuronowego skóra ulega uwrażliwieniu na czynniki zewnętrzne. Aby skutecznie przeciwdziałać oznakom starzenia skóry związanym z niedoborem kwasu hialuronowego, bardzo ważne jest uzupełnianie jego niedoboru. Dzięki iniekcjom kwasu hialuronowego skóra odzyska jędrność i sprężystość, będzie miała odpowiedni poziom nawilżenia, a wygładzeniu ulegną także drobne zmarszczki. Kwas hialuronowy można podać praktycznie w każdy obszar, ale najczęściej wykonuje się zabiegi polegające na redukcji zmarszczek na czole, redukcji zmarszczek w okolicy oczu, wypełnieniu lwiej zmarszczki między brwiami, bruzd marionetkowych, odmłodzeniu dłoni czy też liftingu wolumetrycznym twarzy

   Wypełniacze stosowane do wypełniania zapadniętych dołów skroniowych w naszej klinice FabMed na warszawskiej Woli

   Do wypełniania zapadniętych skroni w naszej klinice stosujemy wysokiej jakości preparaty na bazie kwasu hialuronowego pochodzące wyłącznie od sprawdzonych producentów. Są to m.in. produkty Juvederm Voluma i Teosyal. Zawierają one kwas hialuronowy w formie usieciowanej. 

   Radosław Rzepnikowski

   Ekspert radzi:

   Stosowane przez nas wypełniacze są bezpieczne i posiadają wszystkie wymagane certyfikaty. Dzięki unikalnym właściwościom cechuje je wysoki stopień adaptacji w tkance, ułatwiający osiągnięcie pożądanych efektów. Produkty te nadają się w szczególności do wypełniania zmarszczek, a także do uzupełniania objętości utraconych tkanek - mówi dr Radosław Rzepnikowski, lekarz medycyny estetycznej z FabMed
   Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wypełniania zapadniętych dołów skroniowych?
   Umów się na bezpłatną konsultację

   FAQ – poznaj pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wypełniania zapadniętych dołów skroniowych

   Ile trwa zabieg?

   Zabieg trwa od 15 do 30 minut.

   Czy podanie kwasu hialuronowego w okolice dołów skroniowych boli?

   Zabieg nie jest bolesny, ponieważ przed iniekcją preparatu miejsca podania znieczulane są kremem. 

   Czy wypełnienie zapadniętych dołów skroniowych jest bezpieczne?

   Kwas hialuronowy jest preparatem powszechnie stosowanym w medycynie estetycznej. Jest naturalnym składnikiem ludzkiego organizmu. Kwas hialuronowy zawarty w wypełniaczach charakteryzuje wysoka biozgodność, czyli jest na ogół dobrze tolerowany przez skórę. Reakcje alergiczne na kwas hialuronowy zdarzają się rzadko. 

   Czy zabieg należy powtarzać?

   Jeśli chcemy utrzymać trwałe efekty, zabieg należy powtórzyć po upływie około 12-18 miesięcy, ponieważ kwas hialuronowy (HA) z czasem stopniowo ulega naturalnej degradacji w skórze. 

   Cennik wypełniania zapadniętych dołów skroniowych kwasem hialuronowym w Warszawie

   [table “45” not found /]

   Kwas hialuronowy - orientacyjna ilość preparatu potrzebna do zabiegu

   Obszar twarzySugerowana objętość kwasu hialuronowego
   dolina łez1-2 ml
   cały oczodół1-2 ml
   wypełnienie skroni1-2 ml
   marionetki1-2 ml
   broda3-5 ml
   linia żuchwy1-2 ml
   kąt żuchwy/żwacze2-4 ml
   wolumetria twarzyod 2-3 ml