Laserowe usuwanie blizn

W celu redukcji blizn najczęściej stosuje się zabiegi laserowe, które charakteryzują się wysoką skutecznością. Do najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych urządzeń tego typu należy laser frakcyjny Alma Harmony XL iPixel ER:YAG, który wykorzystujemy w naszej klinice FabMed w Warszawie. Światło lasera frakcyjnego wnika w głąb skóry, powodując kontrolowane mikrourazy istniejących komórek oraz wywołując ich regenerację. Skuteczność zabiegów wykorzystujących technologię frakcyjną w celu korekcji blizn dowiedziono wynikami wielu badań klinicznych. 

Cena:od 300 zł (jeden zabieg)
Czas zabiegu:od kilku minut (czas zabiegu zależy od wielkości blizny) + znieczulenie kremem (od 30 minut)
Znieczulenie:TAK
Rekonwalescencja:TAK
Sugerowana seria zabiegów1-6 zabiegów w regularnych odstępach czasu
Czas utrzymywania się efektówefekty po wykonaniu serii zabiegów są trwałe

Jakie są przyczyny powstawania blizn?

Blizny to inaczej tkanka o niewłaściwej strukturze lub kolorze, która powstaje w wyniku nieprawidłowości w gojeniu się ran. Blizna pojawia się na skórze w momencie, gdy ubytek sięga skóry właściwej i dalszych jej warstw. Przyczyn powstawania blizn jest wiele: od trądziku, ospy, poprzez skaleczenie, oparzenia, aż po zabiegi chirurgiczne. Blizny można nabyć w każdym wieku, a ich leczenie wymaga z reguły złożonego podejścia. 

Jak powstają blizny?

Tworzenie się blizny jest naturalnym procesem gojenia się ran. Skóra właściwa zastępowana jest tkanką włóknistą, zawierającą liczne włókna kolagenowe. Wygląd blizny różni się od otaczającej skóry. Jest ona mniej elastyczna, sprężysta, pokrywa ją cieńszy, bardziej podatny na urazy naskórek. Zwykle różni się od otaczającej skóry także zabarwieniem i podatnością na opalanie. 

Rodzaje blizn

Istnieje wiele klasyfikacji blizn. Do najczęściej występujących należy następujący podział: 

  • blizny linijne – mało widoczne, równoległe do naturalnego fałdu skóry, występują w postaci miękkiej, bladej linii;
  • blizny przerostowe – przybierają formę twardych zgrubień, zbliznowaciałe, na początku mogą wywoływać swędzenie lub pieczenie;
  • blizny pooparzeniowe – są przeważnie rozległe, o nieprawidłowej strukturze i kolorze, skóra w ich obrębie jest twarda, uznawane są przez specjalistów za najtrudniejsze w leczeniu;
  • blizny zanikowe – najczęściej o etiologii zapalnej (np. po trądziku lub ospie), pojedyncze lub mnogie o zróżnicowanych wielkościach i kształtach;
  • bliznowce (keloidy) – powstają po zagojeniu rany, przybierają rozmiary wykraczające poza granicę pierwotnego uszkodzenia. Keloidy mogą być umieszczone dosłownie wszędzie, jednak najbardziej charakterystyczną lokalizacją jest przednia powierzchnia klatki piersiowej, stóp, dłoni, ramion, barków.
Jeśli chcesz raz na zawsze usunąć blizny
Postaw na skuteczne zabiegi laserowe w klinice FabMed w Warszawie
doktor nauk medycznych karolina jedrzejko 2 1

Ekspert radzi

Niektóre łagodne rodzaje blizn goją się samoistnie i są bardzo mało widoczne, nawet bez specjalistycznego leczenia. W takim wypadku zwykle wystarczą kremy na blizny. Inne zaś stanowią poważny problem estetyczny, zwłaszcza jeśli są bardzo widoczne, czerwone, zgrubiałe i obejmują obszar większy niż ten, który obejmowała rana. Ponadto blizny mogą wywoływać szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak pieczenie, swędzenie oraz przykurcze - mówi dr n. med. Kalina Jędrzejko, chirurg i lekarz medycyny estetycznej z FabMed

Jakie są wskazania do laserowego usuwania blizn?

Głównymi wskazaniami do zastosowania lasera frakcyjnego na blizny są: poprawa wyglądu, elastyczności i kondycji skóry, usuwanie rozstępów, przebarwień i różnego rodzaju blizn – blizn potrądzikowych, pooparzeniowych, pooperacyjnych. Laser frakcyjny bardzo dobre efekty przynosi również w przypadku blizn przerosłych oraz keloidów. Za pomocą tego urządzenia można też spłycić drobne zmarszczki oraz zredukować cienie pod oczami. 

Efekty usuwania blizn laserem

Laserowe usuwanie blizn może je całkowicie wyeliminować lub sprawić, że staną się one mniej widoczne. Ostateczny efekt uzależniony jest od rodzaju blizny i miejsca na ciele, w którym pojawia się defekt. Należy również pamiętać o tym, że najlepsze efekty uzyskamy, kiedy laseroterapii poddamy świeże blizny. W przypadku blizny po oparzeniu lub powstałej na skutek operacji warto podjąć leczenie już wtedy, gdy rana zacznie się goić. 

Efekty zabiegu:

  • znaczna redukcja lub likwidacja blizn różnego typu
  • znaczna redukcja, a nawet likwidacja rozstępów
  • poprawa elastyczności, ujędrnienia i napięcia skóry
  • odnowa, odświeżenie i rewitalizacja skóry
  • poprawa kondycji skóry

Ile zabiegów laserem należy wykonać, aby pozbyć się blizn?

Zabiegi laserem frakcyjnym wykonuje się w serii. Zwykle są to od 1 do 6 w odstępach co 2 tygodnie. Bardzo często seria zabiegów wystarcza, by pozbyć się blizn całkowicie. W przypadku tych mocno utrwalonych blizn seria zabiegów powoduje zmniejszenie widoczności i znaczne spłycenie blizn, ale zdarza się, że ich całkowicie nie usunie. 

Kiedy widoczne są efekty laserowego usuwania blizn?

Już po pierwszym zabiegu widać efekty w poprawie struktury skóry, ale pełne rezultaty pacjent może zaobserwować dopiero po serii zabiegów. 

Jakie są przeciwwskazania do laserowego usuwania blizn?

Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu laserem frakcyjnym są: ciąża i karmienie piersią, przyjmowanie retinoidów, stosowanie leków i ziół światłouczulających, aktywne nowotwory, skłonności do bliznowacenia, aktywne infekcje na leczonej skórze, przewlekłe dermatozy. 

Jak się przygotować do likwidacji blizn laserem?

Przed usuwaniem blizn laserem należy zaprzestać stosowania substancji, które potencjalnie mogłoby doprowadzić do działań niepożądanych, jak np. leki czy zioła fotouczulające. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska i szczegółowy wywiad. Podczas wywiadu lekarz wyklucza ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. 

Jak przebiega laserowe leczenie blizn w klinice w Warszawie na Woli?

Sam zabieg trwa około 30 minut i odbywa się przy zastosowaniu kremu znieczulającego. Laserowe usuwanie blizn polega na precyzyjnym skierowaniu wiązki światła, która przedostaje się w głąb skóry, do tkanki podskórnej i skóry właściwej, powodując mikrouszkodzenia. Laser frakcyjny poprzez zniszczenie zmienionej tkanki jednocześnie pobudza skórę do odbudowy. iPixel jest specjalną końcówką, w którą wyposażona została platforma laserowa Alma Harmony XL, dzięki której jesteśmy w stanie skutecznie usuwać nawet te mocne, głębokie i utrwalone blizny, rozstępy oraz zmarszczki. Końcówka iPixel to element odróżniający Pixel od innych laserów frakcyjnych dostępnych na rynku. Ta inteligentna platforma zabiegowa została tak opracowana, aby szybko i z większą mocą równomiernie oddziaływać na rozleglejsze partie ciała. 

Jak wygląda skóra bezpośrednio po zabiegu?

Tuż po laserowym usuwaniu blizn potrądzikowych skóra może być zaczerwieniona, sucha, ściągnięta. U niektórych pojawia się także pieczenie. Pacjent po zabiegu zostaje poinstruowany, by stosować odpowiednie preparaty łagodzące skutki uboczne laseroterapii. 

Jakie są zalecenia pozabiegowe?

Po laserowym usuwaniu blizn zaleca się używać delikatnych preparatów myjących i kremów łagodzących. Wskazane jest również chłodzenie skóry (zimny nawiew, spryskiwanie sprężoną wodą termalną). Bezwzględnie przez okres 4-6 tygodni należy skórę smarować filtrami przeciwsłonecznymi (SPF 50). 

Czym wyróżnia się laser Alma Harmony XL iPixel ER:YAG?

Laser wykorzystywany w terapii leczenia blizn potrądzikowych, pooperacyjnych, przerosłych, bliznowców, przebarwień, zmarszczek, rozstępów, rozszerzonych porów jest frakcyjnym laserem erbowo-yagowym (Er:YAG) o długości fali 2940 nm. Najnowszej generacji platforma laserowa jest wybierana przez lekarzy medycyny estetycznej na całym świecie. Jej skuteczność jest potwierdzona licznymi badaniami na całym świecie. 

Jak działa laser Alma Harmony XL iPixel ER:YAG? Opis technologii

Woda zawarta w naświetlanych tkankach absorbuje emitowaną przez niego energię, co prowadzi do ablacji (odparowania) niewielkich fragmentów leczonego obszaru bez naruszania struktury zdrowej skóry. Powstałe w skórze mikrokanaliki, gojąc się, powodują proces przebudowy oraz wytwarzanie nowych, lepszych jakościowo włókien kolagenowych. Zastosowanie lasera Harmony iPixel do leczenia blizn znacznie skraca czas zabiegu, a przy tym podnosi komfort terapii.

Myślisz, że nie można skutecznie usunąć blizn potrądzikowych?
Jeśli chcesz raz na zawsze pozbyć się nieestetycznych blizn - postaw na zabiegi laserowe

FAQ – poznaj pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące laserowego usuwania blizn

Czy zabieg laserowego usuwania blizn jest bolesny?

Dzięki zastosowaniu systemu chłodzącego zabieg jest mało odczuwalny. W przypadku pacjentów bardziej wrażliwych na ból można dodatkowo zastosować znieczulenie miejscowe w postaci kremu. 

Czy po zabiegu konieczna jest rekonwalescencja?

Bezpośrednio po zabiegu laserem iPixel blizna jest zaczerwieniona, zaogniona, bolesna i tkliwa. Stan ten trwa około tygodnia. Po tym czasie można wrócić do codziennych aktywności. 

Czy usuwanie blizn laserem jest bezpieczne?

Zabieg laserowego usuwania blizn cechuje się wysokim bezpieczeństwem – laser Alma Harmony IPL odznaczony jest certyfikatem bezpieczeństwa i jakości wydanym przez US FDA (Food & Drug Administration). Niezwykle istotne jest przede wszystkim doświadczenie i wiedza specjalisty (lekarza lub dyplomowanego kosmetologa), któremu powierza się leczenie. Sukces uwarunkowany jest doborem odpowiedniej terapii, która musi być indywidualnie dostosowana do konkretnego przypadku. Bardzo ważna jest także współpraca ze strony pacjenta i przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. 

Z jakimi innymi zabiegami można połączyć laserowe leczenie blizn?

Terapię laserem można połączyć – w celu uzyskania jeszcze lepszych efektów – z innymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej, np. peelingami chemicznymi (najczęściej stosuje się w tym przypadku peelingi z użyciem kwasu trójchlorooctowego, glikolowego, migdałowego). Bardzo dobre efekty przynosi również połączenie laseroterapii iPixel z zabiegiem laserowym Q Switch (Clear Lift) w celu intensywniejszej stymulacji skóry do przebudowy. Wielu pacjentów decyduje się także na połączenie laseroterapii z podaniem osocza bogatopłytkowego w celu przyspieszenia pozabiegowej regeneracji skóry – mówi dr Radosław Rzepnikowski, lekarz medycyny estetycznej z FabMed 

Ile kosztuje laserowe leczenie blizn?

Cena zależy od wielu czynników, takich jak wielkość i rodzaj blizny, stan skóry pacjenta. Dokładna cena zabiegu zostaje uzgodniona podczas konsultacji. 

Cennik laserowe usuwania blizn w Warszawie

Cennik - LASER FRAKCYJNY iPixel Er:Yag (redukcja blizn)

Obszar / liczba obszarów ciałaCena za 1 zabiegPakiet 3 zabiegów
Blizna do 5 cm300 zł600 zł (200 zł za zabieg)
Blizna do 10 cm500 zł1200 zł (400 zł za zabieg)
Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych (twarz)900 zł2250 zł (750 zł za zabieg)
Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych dla studentów (twarz)500 zł1200 zł (400 zł za zabieg)