Usuwanie przebarwień

Przebarwienia, czyli zmiany pigmentacyjne, pojawiają się zarówno na twarzy, jak i ciele. Powstają one głównie latem, kiedy nasze ciało narażone jest na działanie promieniowania UV. Jednak ekspozycja na promienie słoneczne to nie jedyna przyczyna powstawania przebarwień na skórze. Mogą mieć one również podłoże hormonalne. Przebarwienia na twarzy, dekolcie lub rękach dodają lat, szpecą i powodują dyskomfort estetyczny. Współczesna medycyna estetyczna oferuje wiele metod walki z nieestetycznie wyglądającymi zmianami pigmentacyjnymi. Usuwanie przebarwień laserem to obecnie jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się niechcianych defektów na skórze. Sprawdź, jak przebiega laserowa redukcja przebarwień w klinice medycyny estetycznej FabMed w Warszawie na Woli i jakich efektów możesz się spodziewać. 

Cena:od 390 zł
Czas zabiegu:ok. 20 minut
Znieczulenie:NIE
Rekonwalescencja:NIE
Sugerowana seria zabiegówod 2 do 6 zabiegów w odstępach co 4-6 tygodnie
Czas utrzymywania się efektówdługotrwałe

Co to są przebarwienia i skąd się biorą?

Przebarwienia to zaburzenia barwnikowe wynikające ze wzmożonego fizjologicznego nagromadzenia się pigmentu w skórze. Mogą być wrodzone lub nabyte. Należą do jednych z najczęściej występujących problemów kosmetycznych, z którymi zgłaszają się pacjenci do naszej kliniki. 

Pojawiają się one przede wszystkim w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce. Wpływ na powstawanie zmian barwnikowych mają także zaburzenia hormonalne, czynniki genetyczne, dysfunkcje tarczycy, ciąża, choroby wątroby, zmiany zapalne skóry (w tym – trądzikowe), a także stosowanie niektórych leków i kosmetyków. 

Nieestetycznie wyglądające przebarwienia szpecą i dodają Ci lat?
Umów się na laserowe usuwanie przebarwień

Rodzaje przebarwień skórnych

Przebarwienia skóry dzieli się na:

 • Piegi – przybierają postać niewielkich, jasnobrązowych plam, pojawiających się głównie na nosie, policzkach, czole, ramionach. Ich występowanie związane jest z predyspozycjami genetycznymi. Na powstawanie piegów zwykle narażone są osoby z jasną karnacją, jasnymi włosami i oczami. 
 • Melasma – to inaczej ostuda, chloasma. Są to nabyte przebarwienia skóry związane ze wzmożonym wytwarzaniem melaniny, powstające w miejscach najczęściej eksponowanych na promieniowanie słoneczne. Ostuda może pojawić się w ciąży, w wyniku regularnego stosowania tabletek antykoncepcyjnych lub po podaniu niektórych leków. 
 • Plamy soczewicowate – są to dobrze odgraniczone od otoczenia jasno- lub ciemnobrązowe plamy, które swoim wyglądem przypominają piegi. Od piegów plamy soczewicowate różnią się jednak większymi rozmiarami. Mogą być wrodzone lub nabyte.

Jak leczyć przebarwienia?

Istnieje wiele metod leczenia przebarwień. Zwykle jest to proces trudny i czasochłonny. 

Iwona Jędrej - kosmetolog w klinice FabMed

Ekspert radzi

Jedną z najefektywniejszych metod leczenia przebarwień skórnych jest laseroterapia. W klinice FabMed w Warszawie na Woli laserowe usuwanie przebarwień wykonujemy nowoczesnym laserem medycznym ALMA IPL głowicą DYE VL. Za pomocą lasera można osiągnąć bardzo dobre rezultaty w leczeniu przebarwień, piegów, plam soczewicowatych, a także niektórych przebarwień powstałych na skutek stosowania leków. Laser IPL emituje szerokie widmo promieniowania widzialnego w zakresie 400-1200 nm. Dzięki temu możemy dotrzeć na różne głębokości skóry. Światło IPL wybiórczo pochłaniane jest przez melaninę. Komórki zawierające barwnik zostają podgrzane, a następnie zniszczone. Pod wpływem impulsów melanocyty ulegają rozbiciu, a melanina rozpuszczeniu, w wyniku czego dochodzi do rozjaśnienia przebarwienia - mówi Iwona Jędrej, licencjonowana kosmetolog z FabMed

Wskazania do laserowego usuwania przebarwień

Głównym wskazaniem do laserowego usuwania przebarwień są przebarwienia różnego pochodzenia (plamy posłoneczne, przebarwienia potrądzikowe, melasma, piegi, plamy soczewicowate), znajdujące się na twarzy, dekolcie, plecach, ramionach i dłoniach. Zabiegowi mogą poddać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nie ma ograniczeń wiekowych. 

Efekty usuwania przebarwień z twarzy i ciała

W wyniku działania lasera następuje wyrównanie kolorytu skóry, rozjaśnienie przebarwień i piegów. 

Kiedy widoczne są efekty likwidacji przebarwień za pomocą lasera?

Już po jednym zabiegu poprawia się wygląd skóry – staje się ona jaśniejsza. Pełny efekt pierwszego zabiegu widoczny jest zwykle po upływie około 4-5 tygodni, ponieważ tyle trwa regeneracja skóry. 

Częstotliwość wykonywania zabiegów

W celu uzyskania jak najlepszych efektów zabieg należy przeprowadzić w serii. Zaleca się wykonać od 2 do 6 zabiegów w odstępach co 4-6 tygodnie. 

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu na przebarwienia?

Efekty zabiegu są długotrwałe. Należy jednak pamiętać o tym, że laser nie eliminuje tendencji do powstawania przebarwień, a jedynie działa na te istniejące. Aby zminimalizować ryzyko ich powstawania, przez cały rok należy stosować wysokie filtry UV. 

Przeciwwskazania do leczenia przebarwień laserem

Przeciwwskazaniami do laserowego usuwania przebarwień laserem IPL są:

 • ciąża i karmienie piersią
 • aktywne choroby nowotworowe
 • bielactwo, łuszczyca
 • skłonności do powstawania bliznowców
 • przyjmowanie środków światłouczulających
 • opalenizna (zarówno naturalna, jak i sztuczna)
 • stosowanie kremów lub maści z witaminą A, retinoidami 
 • terapia doustna retinoidami
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew 

Jak przygotować się do usuwania przebarwień skóry?

Zabieg likwidacji przebarwień laserem poprzedza konsultacja lekarska lub kosmetologiczna, podczas której następuje kwalifikacja pacjenta do zabiegu. Podczas wywiadu specjalista szczegółowo omawia przeciwwskazania i wskazania, wyjaśnia, na czym polega zabieg oraz jakich efektów można oczekiwać.  

Przystępując do zabiegu, musimy pamiętać o tym, aby skóra nie była opalona (minimalna przerwa po ekspozycji na słońce lub w solarium wynosi 4 do 6 tygodni.). Przed zabiegiem należy odstawić również leki i zioła światłouczulające. 

Jak wygląda zabieg usuwania przebarwień w klinice FabMed w Warszawie na Woli?

W trakcie zabiegu pacjent zwykle ma oczy zamknięte i zabezpieczone specjalnymi okularami. Najnowsza głowica DYE-VL wykorzystywana w czasie terapii jest pierwszym wąskopasmowym pulsacyjnym źródłem światła. Wykorzystuje serię trzech filtrów, koncentrując światło w węższym zakresie. Przepływ energii odbywa się selektywnie tylko do komórek zawierających chromofor dla wiązki lasera o danej długości (takim chromoforem-odbiornikiem jest m.in. melanina), bez naruszania struktury pozostałych komórek. Dzięki wykorzystaniu specjalnej końcówki chłodzącej poprawiamy komfort pacjenta w trakcie zabiegu. 

  Jak wygląda skóra bezpośrednio po zabiegu redukcji przebarwień na twarzy?

  Bezpośrednio po zabiegu usuwania przebarwień laserem IPL skóra może być delikatnie zaczerwieniona i opuchnięta. Niekiedy pojawia się także uczucie ciepła i pieczenia. Odczucia mogą być takie jak po silnym opalaniu się. Wszystkie te objawy są zupełnie normalne i utrzymują się od kilku godzin do kilku dni. 

   Postepowanie pozabiegowe

   Przez kilka minut po zabiegu chłodzimy skórę zimnymi żelowymi kompresami (tzw. coldpack). Po redukcji przebarwień laserem bardzo ważna jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV. W tym celu należy stosować kremy z filtrami oraz intensywnie nawilżać skórę. Do 3 dni po zabiegu należy unikać kąpieli w chlorowanej wodzie i korzystania z sauny. 

   Terapia IPL – opis technologii

   Urządzenie IPL opiera swoje działanie na technologii intensywnie pulsującego światła (Intense Pulsed Light). Intensywność systemu IPL polega na emitowaniu szerokiego spektrum fal świetlnych o różnej długości. To właśnie odróżnia urządzenie IPL od zwykłych laserów wytwarzających skupioną wiązkę światła. Fale świetlne docierają równocześnie do warstw skóry na różnej głębokości, przez co działają wielokierunkowo i usuwają wiele zmian jednocześnie. Laser IPL znajduje szerokie zastosowanie w zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Stosuje się go m.in. do zabiegów fotoodmładzania skóry, do leczenia trądziku różowatego, usuwania rumienia, a także w celu pozbycia się owłosienia. 

   Szukasz skutecznego sposobu na usunięcie przebarwień na twarzy?
   Umów się na konsultację

   Kto wykonuje zabieg?

   iwona jedrej kosmetolog fabmed

   Iwona Jędrej
   kosmetolog

   marta przychodzen kosmetolog fabmed

   Marta Przychodzeń
   kosmetolog

   FAQ – poznaj pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące usuwania przebarwień

   Czy zabieg jest bolesny?

   Zabiegi z wykorzystaniem technologii IPL zaliczane są do grupy tych, które generują najmniejszy dyskomfort. Przy laserowym usuwaniu przebarwień IPL nie ma potrzeby stosowania znieczulenia. 

   Czy usuwanie przebarwień IPL jest bezpieczne?

   Usuwanie przebarwień IPL jest bezpieczne oraz małoinwazyjne. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych czynności. 

   Czy zabieg likwidacji przebarwień trzeba powtarzać?

   Tak. W celu uzyskania jak najlepszych efektów zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów. Do uzyskania optymalnych rezultatów konieczne jest wykonanie od 2 do 6 zabiegów. 

   Jaki jest czas rekonwalescencji po laserowym usuwaniu przebarwień?

   Zabieg laserowego usuwania przebarwień nie wymaga żadnego okresu rekonwalescencji. Zdarza się, że w trakcie zabiegu może pojawić się uczucie mrowienia, zaczerwienienie lub niewielkie obrzęki, co jest zupełnie naturalne. 

   Jakie inne zabiegi można wykonać na przebarwienia?

   Skutecznym sposobem walki z przebarwieniami, oprócz zabiegów laserowych, są peelingi chemiczne, mezoterapia oraz mikronakłuwanie Dermapen z podaniem substancji działających na rozjaśnienie przebarwień. Docierając do odpowiednich warstw skóry, zabiegi te poprawiają jej wygląd i kondycję oraz działają depigmentacyjnie. 

   Ile trwa zabieg usuwania przebarwień?

   Czas trwania zabiegu uzależniony jest od obszaru zabiegowego. Zwykle jedna sesja zabiegowa trwa około 20 minut. 

   Cennik usuwania przebarwień w Warszawie

   Cennik - Alma Harmony - usuwanie przebarwień

   Obszar / liczba obszarów ciałaCena za 1 zabiegPakiet 3 zabiegów
   pojedyncza zmiana barwnikowa200 zł390 zł (130 zł za zabieg)
   1 obszar (twarz / szyja / dekolt)600 zł1500 zł (500 zł za zabieg)
   2 obszary800 zł1950 zł (650 zł za zabieg)
   3 obszary1000 zł2400 zł (800 zł za zabieg)
   dłonie400 zł750 zł (250 zł za zabieg)

   Cennik - Alma Harmony Qswitch Nd:Yag (redukcja przebarwień, leczenie melazmy)

   Obszar / liczba obszarów ciałaCena za 1 zabiegPakiet 3 zabiegówPakiet 5 zabiegów
   czoło360 zł900 zł (300 zł za zabieg)1350 zł (270 zł za zabieg)
   policzki360 zł900 zł (300 zł za zabieg)1350 zł (270 zł za zabieg)
   twarz600 zł1500 zł (500 zł za zabieg)2250 zł (450 zł za zabieg)
   krem wybielająco-ochronny wyciszający aktywność melanocytów przed laseroterapią400 zł