Laserowe usuwanie rozstępów

Rozstępy i blizny to nieestetyczne zmiany na skórze, które zwykle są bardzo trudne do usunięcia domowymi sposobami. Na szczęście z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna, oferująca wiele metod walki z rozstępami. Jednym z najskuteczniejszych zabiegów tego typu jest laserowe usuwanie rozstępów za pomocą nowoczesnego lasera Alma iPixel ER:YAG. W przeciwieństwie do laserów nieablacyjnych w urządzeniu Alma iPixel stosowana jest tzw. metoda frakcyjnego rozdziału wiązki promienia. Pojedyncza wiązka światła jest podzielona na kilkadziesiąt mniejszych, które penetrują w głąb skóry i powodują punktowe, termiczne, kontrolowane mikrouszkodzenia (piksele). Niewielkie fragmenty uszkodzonej skóry otaczane są przez nienaruszone powierzchnie, stanowiące rezerwuar zdrowej tkanki. Mechanizm działania lasera sprawia, że proces regeneracji przebiega szybciej, wiąże się z krótszym okresem rekonwalescencji, jak również mniejszym ryzykiem powikłań w porównaniu do urządzeń innego typu.

Cena:450 zł
Czas zabiegu:od kilkunastu do kilkudziesięciu minut
Znieczulenie:NIE
Rekonwalescencja:TAK
Sugerowana seria zabiegów1-6 zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych
Czas utrzymywania się efektówczas utrzymywania się efektów jest uzależniony od stylu życia i indywidualnych predyspozycji

Co to są rozstępy?

Rozstępy to czerwone, sinoczerwone lub białe nieregularne prążki. Ich kolor zależy od fazy rozwoju, w jakiej się znajdują. Problem rozstępów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pojawiają się zwykle na piersiach, brzuchu, udach, pośladkach i ramionach. Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej. Ich powstawanie związane jest z upośledzeniem fibroblastów – komórek odpowiedzialnych za produkcję 2 rodzajów białek: kolagenu oraz elastyny.

Skąd się biorą rozstępy? Przyczyny ich powstawania

Rozstępy powstają w wyniku rozciągania skóry na skutek szybkiego przybierania na wadze (np. w okresie dojrzewania). Często są także wynikiem zmian hormonalnych, tworzą się w czasie ciąży, w okresie menopauzy lub w wyniku budowania masy mięśniowej. Rozstępy pojawiają się wtedy, gdy skóra jest poddana zbyt dużemu rozciąganiu jak na jej możliwości. Na skutek rozciągania skóry pęknięciu ulegają włókna kolagenowe odpowiedzialne za zdolność do rozciągania i wytrzymałość mechaniczną skóry. Ich pojawieniu się zwykle nie towarzyszą żadne objawy. Zdarza się jednak, że powstawaniu rozstępom towarzyszy delikatnie pieczenie czy odczucie świądu.

Fazy rozstępów

FAZA I – ZAPALNA: rozstępy w tej fazie mają czerwony kolor, utrzymują się około 12-24 miesięcy, a następnie przechodzą w fazę zanikową. Na tym etapie są największe szanse, by się ich skutecznie pozbyć.

FAZA II – ZANIKOWA: czerwone pręgi ulegają rozjaśnieniu i zmniejszeniu. Jest to spowodowane regeneracją zerwania sieci włókien kolagenu oraz cieniutkich włókien elastyny. Na tym etapie ich całkowite usunięcie jest znacznie trudniejsze.

Chcesz pozbyć się nieestetycznie wyglądających rozstępów i poprawić wygląd skóry?
Umów się na laserowe leczenie rozstępów

Wskazania do laserowego usuwania rozstępów

Iwona Jędrej - kosmetolog w klinice FabMed

Ekspert radzi

Za pomocą lasera Alma iPixel ER:YAG jesteśmy w stanie usunąć lub zmniejszyć widoczność rozstępów z takich partii ciała, jak brzuch, uda, pośladki, ramiona, piersi. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, laserowe usuwanie rozstępów najlepiej rozpocząć już na etapie świeżych, jasnoczerwonych śladów - wówczas istnieje szansa, by się ich całkowicie pozbyć. Im później rozpoczniemy leczenie, tym trudniej będzie z nimi walczyć - mówi Iwona Jędrej, licencjonowana kosmetolog z FabMed

Z jakich partii ciała można usunąć laserowo rozstępy?

Usuwanie rozstępów z brzucha

Rozstępy na brzuchu bardzo często pojawiają się po ciąży. Są one efektem gwałtownego przybierania na wadze (znaczne zwiększenie rozmiarów brzucha w krótkim czasie). Rozstępy na brzuchu to często również problem ludzi otyłych lub sportowców. Profilaktyka, na którą składa się m.in. odpowiednia pielęgnacja (natłuszczanie i nawilżanie skóry), ma ogromne znaczenie w walce z rozstępami. W walce z tymi utrwalonymi już rozstępami doskonałe efekty przynoszą zabiegi laserowe. Laser frakcyjny tworzy mikrouszkodzenia w zmienionej skórze, która natychmiast rozpoczyna regenerację.

Usuwanie rozstępów z ud

Rozstępy, zwłaszcza te na udach, są częstym powodem kompleksów. To przez nie wstydzimy się wyjść na plaże, nosić krótkie sukienki czy szorty. Rozstępy na udach mogą pojawić się zarówno u tych szczupłych, jak i pulchniejszych osób. Niestety same nie znikną. W walce z rozstępami na udach rekomendujemy zabiegi laserowe.

Usuwanie rozstępów z pośladków

Rozstępy bardzo często są zmorą kobiecych pośladków. Na szczęście, jeśli szybko zareagujemy, jesteśmy w stanie całkowicie zlikwidować tę nieestetyczną przypadłość za pomocą nowoczesnego lasera frakcyjnego.

Usuwanie rozstępów z piersi

Rozstępy mogą pojawić się na różnych częściach ciała. Wiele kobiet boryka się z problemem rozstępów na piersiach. Rozstępy na piersiach zwykle pojawiają się w ciąży. Powiększający się w tym okresie biust powoduje, że na skórze zaczynają powstawać cienkie, różowe lub czerwone prążki. Rozstępy na piersiach można skutecznie usunąć w klinice medycyny estetycznej.

Efekty laserowego usuwania rozstępów

Laser frakcyjny wygładza skórę i widocznie redukuje rozstępy. Trzeba jednak pamiętać, że najlepsze efekty laserowego leczenia rozstępów uzyskamy wykonując serię zabiegów (do 6 zabiegów w odstępach 4-6 tygodniowych). Liczba zabiegów zależy od rodzaju rozstępów oraz ich głębokości.

Kiedy widać pierwsze efekty leczenia rozstępów laserem?

Pierwsze pozytywne efekty w postaci zwiększenia napięcia skóry, poprawy gęstości i kolorytu widoczne są bezpośrednio po zabiegu. Natomiast na całkowite efekty likwidacji rozstępów trzeba poczekać nie mniej niż około 3 miesięcy od wykonania serii zabiegów.

Jak długo utrzymują się efekty usuwania rozstępów laserem?

Po wykonaniu serii zabiegów efekty mogą być trwałe. Długości utrzymywania się efektów zależy od pielęgnacji skóry oraz stylu życia po zabiegu.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania rozstępów

 • ciąża i karmienie piersią
 • łuszczyca, bielactwo
 • aktywne infekcyjne bakteryjne i wirusowe
 • otwarte, świeże rany na skórze
 • nowotwory skóry
 • fotouczulenie
 • białaczka
 • alergie skórne
 • stosowanie ziół światłouczulających
 • kuracja retinoidami
 • padaczka
 • niewyrównana cukrzyca

Jak przygotować się do laserowego usuwania rozstępów?

Przed rozpoczęciem likwidacji rozstępów laserem Alma iPixel należy pamiętać o tym, aby:

 • około 3 tygodnie przed zabiegiem nie stosować kremów zawierających retinoidy czy retinol
 • tydzień przed zabiegiem odstawić preparaty złuszczające naskórek
 • co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem zrezygnować ze stosowania leków fotoalergicznych oraz ziół fotouczulających, np. dziurawiec, nagietek
 • poddana zabiegowi skóra nie była opalona
 • usunąć owłosienie jednorazową maszynką z obszaru zabiegowego

W naszej klinice medycyny estetycznej w Warszawie na Woli przed każdym zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja, podczas której lekarz lub kosmetolog określa rodzaj skóry i dobiera odpowiedni plan terapii. Celem konsultacji jest także wyeliminowanie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

Jak przebiega laserowe usuwanie rozstępów w naszej klinice FabMed w Warszawie na Woli?

Na początku lekarz dokładnie oczyszcza skórę i ustawią odpowiednie parametry urządzenia. Działanie lasera iPixel opiera się na zastosowaniu kilkudziesięciu mikrowiązek o ściśle kontrolowanej głębokości penetracji dobranej do warstwy skóry, na którą chcemy działać. Promień lasera dociera do uszkodzonych komórek skóry, niszcząc je w procesie odparowania wody. Matryca lasera iPixel została tak zaprojektowana, aby doprowadzić do powstania zespołu punktów (pixeli) – kontrolowanych mikrourazów termalnych – pozostawiając przy tym nienaruszone ,,mostki” tkanki. Nienaruszona skóra sprawia, że gojenie po zabiegu następuje niezwykle szybko. Głębokość zabiegu i jego intensywność cały czas kontroluje lekarz wykonujący zabieg.

Jakie są zalecenia po usuwaniu rozstępów laserem iPixel?

Bezpośrednio po usuwaniu rozstępów laserem skóra może być sucha, ściągnięta i zaczerwieniona. Mogą także pojawić się niewielkie strupki oraz delikatny obrzęk, dlatego ważne jest, aby taką skórę w odpowiedni sposób pielęgnować.

Oto najważniejsze zalecenia pozabiegowe po laserowej likwidacji rozstępów:

 • do mycia używaj delikatnych preparatów o naturalnym składzie, bez dodatków alkoholu i mydła
 • skórę osuszaj w delikatny sposób, bez mocnego pocierania ręcznikiem
 • pamiętaj, aby regularnie natłuszczać i nawilżać skórę preparatami na rozstępy
 • przez okres 4-5 tygodni bezwzględnie stosuj wysokie filtry (SPF 50) przed wyjściem na zewnątrz
 • przez minimum tydzień od zabiegu zrezygnuj z pływania oraz korzystania z sauny

Laser Alma iPixel ER:YAG – opis technologii

Laser Harmony Alma iPixel ER:YAG to najnowocześniejsze urządzenie tego typu stosowane w medycynie estetycznej. Laser działa na zasadzie emisji wiązki światła, które przedostaje się do skóry na głębokość 3 mm. Wiązka światła o długości 2940 nm gwarantuje bezpieczne, efektywne oraz niewymagające okresu rekonwalescencji leczenie. Dodatkowo laser wyposażony jest w system chłodzący, dzięki czemu zabieg jest bezpieczny i nie powoduje oparzeń. Dzięki nowoczesnej technologii działania światło lasera przenikające w głąb skóry powoduje powstanie wielu kontrolowanych mikrourazów. Te mikroskopijne urazy, zwane pixelami, stymulują skórę do produkcji kolagenu. W wyniku działania lasera Alma iPixel skóra odzyskuje sprężystość, staje się gładka, a efekty długo się utrzymują.

Zalety laserowego usuwania rozstępów laserem Alma iPixel: 

 • wysokie bezpieczeństwo zabiegu
 • duża skuteczność terapii
 • zabieg nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji
 • pierwsze efekty w postaci poprawy napięcia skóry widoczne po pierwszym zabiegu. Po wykonaniu serii zabiegów rozstępy całkowicie zanikają lub stają się mniej widoczne
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat laserowej redukcji rozstępów?
Zapraszamy na konsultacje

Kto wykonuje zabieg?

iwona jedrej kosmetolog fabmed

Iwona Jędrej
kosmetolog

marta przychodzen kosmetolog fabmed

Marta Przychodzeń
kosmetolog

FAQ – poznaj pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące laserowego usuwania rozstępów

Czy zabieg jest bolesny?

Dzięki zastosowaniu specjalnej głowy chłodzącej, w którą wyposażony jest laser Alma iPixel zabieg jest niemal bezbolesny i nie wymaga znieczulenia. W przypadku pacjentów bardziej wrażliwych na ból można dodatkowo zastosować krem znieczulający.

Jak utrzymać efekty laserowego usuwania rozstępów?

Aby podtrzymać efekty zabiegu, warto szczególną uwagę zwrócić na swoją codzienną pielęgnację skóry oraz dbanie o aktywność fizyczną. W tym celu zaleca się codziennie smarować skórę kremami o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i regenerującym, co pozwoli nam zachować efekt napiętej i wygładzonej skóry. Ważne są również ćwiczenia fizyczne, które pomogą w utrzymaniu wagi.

Ile trwa laserowe usuwanie rozstępów?

Sam zabieg trwa krótko – od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w zależności od obszaru oraz rodzaju rozstępów.

Czy za pomocą lasera można się trwale pozbyć rozstępów?

Ostateczne efekty laserowego leczenia rozstępów uzależnione są wielu czynników (m.in. stopnia zaawansowania rozstępów, indywidualnych skłonności skóry do regeneracji). Najtrudniej usuwa się stare rozstępy, które pojawiły się na skórze dawno temu. Laser na rozstępy w większości przypadków przynosi bardzo dobre efekty, jednak niekiedy zdarza się, że są one na tyle rozległe i zaawansowane, że nawet cała seria zabiegów ich całkowicie nie usunie, a jedynie sprawi, że staną się one mniej widoczne.

Jakie inne zabiegi na rozstępy wykonujemy w naszej klinice FabMed w Warszawie?

Oprócz opisanego wyżej lasera Alma iPixel świetnym zabiegiem na blizny i rozstępy jest mikronakłuwanie skóry Dermapen. Urządzenie to wyposażone zostało w system pulsujących igieł, które powodują mikrouszkodzenia stymulujące naturalne procesy regeneracyjne skóry do wytwarzania nowego kolagenu. Dodatkowo system pulsujących igieł umożliwia wprowadzenie substancji aktywnych w głąb skóry, co jeszcze bardziej przyspiesza proces odnowy skóry. Oprócz redukcji blizn Dermapen znalazł zastosowanie również w zwalczaniu zmarszczek, cieni i worków pod oczami oraz cellulitu. Jeszcze innym sposobem walki z rozstępami i bliznami są peelingi chemiczne. Najlepsze efekty przyniesie połączenie kilku metod leczenia rozstępów (terapia łączona).

Cennik laserowego usuwania rozstępów w Warszawie

Cennik - LASER FRAKCYJNY iPixel Er:Yag (redukcja rozstępów)

ZabiegCena za 1 zabiegPakiet 3 zabiegów
Laserowe usuwanie rozstępów (obszar 10 x 10 cm)450 zł1050 zł (350 zł za zabieg)