Laserowe usuwanie rumienia

Intensywne zaczerwienienie skóry, popękane naczynka krwionośne oraz rumień to problemy, z którymi boryka się wiele osób. Ich skuteczne pozbycie się jest możliwe dzięki zabiegom laserowym, które przeprowadzamy w naszej klinice FabMed w Warszawie na Woli. W tym celu wykorzystujemy nowoczesny laser IPL z głowicą DYE-VL, dzięki któremu możemy w bezpieczny i nieinwazyjny sposób pozbyć się nawracającego lub trwałego rumienia, zapewniając przy tym długotrwałe efekty.

Cena:od 200 zł
Czas zabiegu:od 20 do 40 minut
Znieczulenie:NIE
Rekonwalescencja:NIE
Sugerowana seria zabiegów3-5 powtórzeń co 3-4 tygodnie
Czas utrzymywania się efektówuzależniony od rozległości zmian i indywidualnych predyspozycji

Co to jest rumień?

Rumień to lokalne zaczerwienienie powierzchni skóry, będące wynikiem miejscowego rozszerzania naczyń krwionośnych. Rumień może być zarówno przejściowy, jak i stały. Przybiera różne kształty – od regularnych w postaci plam o wyraźnie zaznaczonych brzegach po nieregularne formy. Może pojawić się u każdego, w każdym wieku, a przyczyny jego powstawania są bardzo różnorodne. 

Przyczyny powstawania rumienia

Rumień może powstawać na skutek silnych emocji, stresu, wysiłku fizycznego. Zdarza się, że jest objawem wielu schorzeń, do których należą infekcje, stany zapalne skóry, choroby autoimmunologiczne, choroby alergiczne, choroby naczyń krwionośnych. Do uszkodzenia skóry objawiającego się rumieniem dochodzi również na skutek oparzeń słonecznych. Do innych schorzeń współistniejących z rumieniem należą niektóre choroby tkanki łącznej, np. toczeń rumieniowaty układowy. W przebiegu tej choroby może występować charakterystyczny rumień w kształcie motyla. 

Jak objawia się rumień?

Objawy rumienia naczyniowego można podzielić na fazy, które wiążą się z nasileniem zmian dermatologicznych. Do pierwszych objawów towarzyszących rumieniowi zalicza się m.in. wzmożona wrażliwość naczyń krwionośnych, pojawiający i ustępujący rumień, zaczerwienienie skóry pod wpływem silnych emocji, pojedyncze rozszerzenie naczyń krwionośnych, zaczerwienienie skóry występujące na skutek zmian temperatury. W początkowym stadium rumienia naczyniowego zaczerwienie skóry zwykle samoistnie ustępuje, lecz ponownie nawraca. Po pewnym czasie nieleczony rumień może prowadzić do trwałego uszkodzenia skóry, powodując takie zmiany, jak trwałe zaczerwienienie skóry czy trądzik różowaty. Zmiany te mogą występować na pojedynczym obszarze lub obejmować większe partie. 

Iwona Jędrej - kosmetolog w klinice FabMed

Ekspert radzi

Rumienia nie wolno lekceważyć, zwłaszcza tego, który pojawia się na skórze nagle lub pozostaje na niej dłużej bez powodu. W każdym przypadku rumienia skórnego trzeba skonsultować z lekarzem w celu ustalenia przyczyny jego powstawania i zastosowania odpowiedniego leczenia. Coraz więcej osób cierpiących na rumień oraz popękane naczynia krwionośne decyduje się na zabiegi laserowe, które przynoszą bardzo dobre efekty w leczeniu rumienia - mówi Iwona Jędrej, licencjonowana kosmetolog z FabMed
Chcesz trwale pozbyć się rumienia na twarzy i cieszyć się jednolitym kolorytem skóry?
Umów się na serię zabiegów laserowego usuwania rumienia

Dla kogo laserowe usuwanie rumienia? Wskazania do zabiegu

Zabieg usuwania rumienia laserem dedykowany jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom, którzy borykają się z rumieniem na twarzy, popękanymi naczynkami krwionośnymi, pajączkami, trądzikiem różowatym i intensywnym zaczerwieniem skóry. O tym, czy zabieg laserowego usuwania rumienia jest odpowiedni, zadecyduje w porozumieniu z pacjentem lekarz lub kosmetolog na wstępnej konsultacji. 

Jakie są efekty usuwania rumienia?

 • Redukcja rumienia
 • Zmniejszenie tendencji do tworzenia zaczerwienień
 • Wygładzenie skóry
 • Wzrost napięcia i elastyczności skóry
 • Zamknięcie pajączków 

Częstotliwość wykonywania zabiegów

Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, należy wykonać serię zabiegów. Jeden zwykle nie daje całkowitego usunięcia problemu naczyniowego, choć już po pierwszym zabiegu wielu pacjentów zauważa rezultaty. W zależności od wielkości rumienia zaleca się wykonać od 3 do 5 powtórzeń w odstępach 3-4 tygodniowych. 

Kiedy widoczne są efekty laserowego leczenia rumienia?

Wielu pacjentów zauważa poprawę stanu i mniejszą reaktywność skóry już po pierwszym zabiegu. Pełny rezultat pacjenci zwykle obserwują jednak po 2-3 miesiącach. Efekty zabiegu zależą od indywidualnych uwarunkowań genetycznych, stadium oraz natężenia zmian dermatologicznych. 

Przeciwwskazania do laserowego leczenia rumienia

 • ciąża i karmienie piersią
 • choroby nowotworowe
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • rozrusznik serca
 • świeża opalenizna (należy unikać słońca 4 tygodnie przed i 4 tygodnie po zabiegu)
 • skłonności do powstawania przebarwień lub bliznowców
 • nieuregulowana cukrzyca
 • aktywne infekcyjne bakteryjne i wirusowe 
 • stosowanie ziół fotouczulających
 • stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi
 • stosowanie kremów z retinolem
 • niedawno wykonany peeling chemiczny 
 • bielactwo
 • padaczka

Jak przygotować się do zabiegu usuwania rumienia laserem?

4 tygodnie przed zabiegiem nie wolno się opalać naturalnie ani w solarium (opalenizna jest przeciwwskazaniem do laserowego usuwania rumienia). W tym okresie w miejscach poddanych zabiegowi i narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych konieczna jest szczególna ochrona skóry kremami z wysokimi filtrami. Należy także bezwzględnie zrezygnować z przyjmowania ziół fotouczulających, takich jak dziurawiec, nagietek, bratek, skrzyp. Zabronione jest stosowanie kremów z retinolem, witaminą C lub kwasami owocowymi. Zabieg IPL na rumień można wykonać nie wcześniej niż 14 dni po zakończonej antybiotykoterapii ogólnej i 6 miesięcy od zakończenia kuracji Tetracykliną lub Roaccutane (leki na trądzik). 

Przed każdym zabiegiem wykonywanym w naszej klinice na warszawskiej Woli odbywa się konsultacja lekarska kwalifikująca pacjenta do zabiegu. 

Jak przebiega laserowe usuwanie rumienia w klinice FabMed w Warszawie na Woli?

Po uprzedniej konsultacji i zaplanowaniu leczenia lekarz lub kosmetolog wykonuje zabieg naświetlania światłem IPL. Zakłada na oczy pacjenta specjalne okulary ochronne, a następnie wiązkę światła nakierowuje na obszar skóry dotknięty problemami. Wykorzystywana do tego typu zabiegów nowoczesna głowica DYE-VL emituje skoncentrowane, pulsacyjne światło wprost do komórek skóry, w których to znajduje się czerwony barwnik (hemoglobina), odpowiadający za powstawanie rumienia. Wysoka temperatura emitowana przez laser uszkadza barwnik. W wyniku zabiegu drobne naczynka stają się niewidoczne, a rumień stopniowo zanika. Uzyskany efekt termiczny w głębi tkanki skórnej stymuluje również przebudowę i tworzenie się nowego kolagenu, dzięki czemu poprawia się jędrność skóry. Skóra odzyskuje ujednolicony koloryt i nabiera zdrowego wyglądu. 

Skutki uboczne po laserowym usuwaniu rumienia

Głowica urządzenia IPL została wyposażona w funkcję chłodzącą, co zmniejsza do minimum nieprzyjemne odczucia towarzyszące zabiegowi. Skutki uboczne w postaci strupków, przebarwień skóry, oparzeń, pęcherzyków zdarzają się bardzo rzadko, tym samym zabieg nie naraża pacjenta na długi okres rekonwalescencji. 

Jakie są zalecenia po laserowym usuwaniu rumienia?

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona. Niekiedy pacjentom towarzyszy też uczucie ciepła oraz pieczenia. Aby zminimalizować te objawy, po zabiegu redukcji rumienia laserem zalecamy:

 • nawilżanie skóry 
 • schładzanie skóry zimnymi okładami
 • ochronę przeciwsłoneczną (stosowanie kremów z wysokim filtrem minimum 4 tygodnie po zabiegu)
 • rezygnację z sauny, peelingów, drażniących kosmetyków na bazie alkoholu przez 7-10 dni
 • przez kilka dni od zabiegu nie pić alkoholu ani nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych 

  Skuteczne zabiegi urządzeniem IPL z głowicą DYE-VL w Warszawie. Opis technologii

  IPL to skrót pochodzący od słów Intense Pulse Light, czyli Intensywne Światło Impulsowe. Technologia ta wykorzystuje fale świetlne w zakresie od 500 do 1200 nm, które mogą być pochłaniane przez różne, określone chromofory w tkankach, czyli substancje, które absorbują światło o określonej długości, zmieniając je w energię cieplną (zalicza się do nich m.in. melanina i hemoglobina). W efekcie działania fal świetlnych uszkodzone zostają tylko te tkanki, które zawierają określone chromofory – zdrowe tkanki pozostają bez zmian. Zabieg tym urządzeniem przeprowadza się przy użyciu specjalnej głowicy DYE-VL z platformy Harmony XL. Najnowsza głowica DYE-VL jest pierwszym wąskopasmowym, pulsacyjnym źródłem światła. Uznana została jako najbardziej zaawansowana technologia, która daje efekty laserów barwnikowych. Zwiększa wszechstronność, efektywność oraz bezpieczeństwo IPL. 

   Dowiedz się więcej na temat laserowej redukcji rumienia
   Umów się na konsultacje

   Kto wykonuje zabieg?

   iwona jedrej kosmetolog fabmed

   Iwona Jędrej
   kosmetolog

   marta przychodzen kosmetolog fabmed

   Marta Przychodzeń
   kosmetolog

   FAQ – poznaj pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące laserowego usuwania rumienia

   Ile trwa zabieg?

   Czas trwania zabiegu uzależniony jest od obszaru skóry oraz rozległości zmian. Zwykle naświetlanie trwa od 20 do 40 minut. 

   Czy po zabiegu laserem na rumień konieczna jest rekonwalescencja?

   Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Bezpośrednio po naświetlaniu skóry laserem można wrócić do codziennych czynności. 

   Czy usuwanie rumienia laserem boli?

   Zabieg jest praktycznie bezbolesny, ponieważ urządzenie wykorzystywane do zabiegu wyposażone jest dodatkowo w specjalny moduł chłodzący, który minimalizuje dyskomfort. Z tego samego powodu do laserowego leczenia rumienia nie jest wymagane znieczulenie.

   Ile kosztuje laserowe usuwanie rumienia w naszej klinice w Warszawie?

   Cena zabiegu uzależniona jest od obszaru, na którym wykonuje się zabieg. 

   Czy można przeprowadzić laserowe usuwanie rumienia po wykonaniu peelingu?

   Zadaniem peelingu jest złuszczenie naskórka i solidne oczyszczenie skóry. Wykonanie silnego peelingu chemicznego może spowodować czasowe podrażnienie skóry, co uniemożliwia przeprowadzenie zabiegów laserowych. 

   Czy zabiegi na rumień głowicą Dye VL można wykonać latem?

   Zaleca się, aby laserowego usuwania rumienia nie wykonywać późną wiosną i latem, czyli wtedy, kiedy jest największe nasłonecznienie. Skórę przez około miesiąc po zabiegu należy również chronić przed promieniowaniem UV, stosując kremy z wysokimi filtrami. 

   Cennik laserowego usuwania rumienia w Warszawie

   Poniżej przedstawiamy ceny laserowego usuwania rumienia w naszej klinice FabMed w Warszawie na Woli:

   Cennik - Alma Harmony - usuwanie zmian naczyniowych / redukcja rumienia

   Obszar / liczba obszarów ciałaCena za 1 zabiegPakiet 3 zabiegów
   nos200 zł390 zł (130 zł za zabieg)
   czoło250 zł450 zł (150 zł za zabieg)
   policzki400 zł750 zł (250 zł za zabieg)
   1 obszar (twarz / szyja / dekolt)600 zł1500 zł (500 zł za zabieg)
   2 obszary800 zł1950 zł (650 zł za zabieg)
   3 obszary1000 zł2400 zł (800 zł za zabieg)
   dłonie400 zł750 zł (250 zł za zabieg)