Laserowe usuwanie trądziku różowatego

Trądzik różowaty to choroba skóry, której trudno jest się pozbyć. Obejmuje najczęściej środkową część twarzy, na której pojawiają się rumień i rozszerzone naczynia krwionośne. Mogą też występować grudki i krostki. Choroba ta dotyka około 10% ludzi w wieku 30-55 lat, głównie osoby z I oraz II fototypem skóry, czyli o jasnej karnacji z jasnymi włosami i oczami. Walka z trądzikiem różowatym nie jest łatwa. Na początku zwykle lekarz zaleca kremy i maści stosowane miejscowo, czasami może przepisać również antybiotyki doustne. Gdy to okazuje się nieskuteczne, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna. 

 

Wszystkim osobom borykającym się z tą przypadłością proponujemy laserowe leczenie trądziku różowatego. W naszej klinice medycyny estetycznej FabMed w Warszawie na Woli do zabiegów używamy lasera Alma IPL – DYE VL, który jest nowoczesnym i bezpiecznym urządzeniem pozwalającym skutecznie redukować wiele zmian skórnych, w tym również trądzik różowaty.

Cena:od 200 zł
Czas zabiegu:od 20 minut (+10 minut chłodzenie cold packiem)
Znieczulenie:NIE
Rekonwalescencja:NIE
Sugerowana seria zabiegów3-4 zabiegi co 4 tygodnie
Czas utrzymywania się efektówuzależnione od indywidualnego przypadku

Czym jest trądzik różowaty i jak się objawia?

Trądzik różowaty (acne rosacea) jest przewlekłą i zapalną chorobą skóry. Objawia się powstawaniem wykwitów rumieniowych w obrębie twarzy, głównie czoła, podbródka, policzków. Pojawiają się również popękane naczynka, czyli tzw. pajączki. Podczas długotrwałego przebiegu choroby mogą występować wykwity, takie jak grudki, krosty. Objawom tym często towarzyszy nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i pieczenia skóry. W odróżnieniu od trądziku młodzieńczego trądzik różowaty zwykle pojawia się później, bo dopiero w wieku 30-40 lat. 

Przyczyny powstawania trądziku różowatego

Podłoże powstawania trądziku różowatego jest zupełnie inne niż w przypadku trądziku pospolitego. Podstawowym czynnikiem powodującym rozwój choroby są zaburzenia ze strony układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za regulację naczyniową. Czynnikami nasilającymi objawy choroby ze strony układu nerwowego są używki, takie jak alkohol, nikotyna, nadmierne spożywanie kawy, stresujący tryb życia, dieta bogata w ostre przyprawy. W przypadku kobiet trądzik różowaty może być także wynikiem zaburzeń hormonalnych czy przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Kobiety chorują znacznie częściej na trądzik różowaty, jednak poważniejszy przebieg choroby obserwuje się w przypadku mężczyzn. 

Trądzik różowaty powoduje u Ciebie kompleksy?
Nie zwlekaj. Umów się na laserowe leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty i jego rodzaje

W oparciu o morfologię zmian skórnych wyróżnia się 4 główne podtypy trądziku różowatego. Są to: 

 

 • typ rumieniowo-teleangiektatyczny – ta postać trądziku objawia się występowaniem w środkowej części twarzy symetrycznego, nawracającego rumienia. W początkowym stadium choroby rumień występuje krótko. Z czasem jednak częstość jego występowania rośnie aż do momentu utrwalenia się i powstawania rozszerzonych naczyń krwionośnych;
 • typ grudkowo-krostkowy – ten typ charakteryzuje się, oprócz rumienia, okresowo występującymi grudkami i krostami. Grudki są zwykle małe, czerwone, o kopulastym kształcie;
 • typ guzkowy – przybiera postać rozległych guzków, które mogą występować na całej powierzchni twarzy. Zmiany są niebolesne, ale ich występowanie bardzo szpeci twarz. Ten typ występuje stosunkowo rzadko. Jest to najcięższa odmiana trądziku różowatego, która wymaga specjalistycznego leczenia;
 • typ oczny – charakteryzuje się zaczerwienionymi krawędziami powiek, któremu może dodatkowo towarzyszyć swędzenie, pieczenie i suchość oczu. Chorzy na trądzik różowaty oczny często są narażeni na stany zapalne w obrębie oczu.

Metody leczenia trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego wymaga konsultacji z dermatologiem. Terapia zwykle obejmuje stosowanie odpowiednich leków miejscowo i doustnie, właściwą pielęgnację oraz unikanie bodźców, które mogą zaostrzyć zmiany skórne (np. ostre potrawy, korzystanie z sauny). Osobom z aktywnym trądzikiem różowatym polecane są zabiegi laseroterapii wykonywane w serii. Za pomocą lasera działamy na przyczynę, czyli rozszerzone naczynka, a nie tylko na objawy trądziku. Laseroterapia w walce z trądzikiem różowatym przynosi doskonałe efekty. 

Wskazania do laserowego usuwania trądziku różowatego

Głównym wskazaniem do laseroterapii jest redukcja zmian naczyniowych, które są podłożem trądziku różowatego. Zabiegi z wykorzystaniem lasera IPL stosuje się również w walce z przebarwieniami, trądzikiem pospolitym, rumieniem czy zmianami naczyniowymi. 

Efekty laserowego leczenia trądziku różowatego

W wyniku oddziaływania światła lasera dochodzi do destrukcji i eliminacji zmienionych chorobowo tkanek. Leczenie laserowe trądziku różowatego nie tylko ujednolica kolor skóry i sprawia, że zaczerwienienia stają się mniej widoczne, ale również przeciwdziała kolejnym zmianom, poprawia napięcie oraz elastyczność skóry. 

Ile zabiegów usuwania trądziku różowatego laserem należy wykonać dla uzyskania efektów?

Pierwsze efekty pacjent może zaobserwować już po pierwszym zabiegu, jednak dla uzyskania zadowalających efektów zabieg należy wykonać w serii. Ilość zabiegów zwykle określa lekarz podczas konsultacji. Liczba zabiegów, które należy wykonać, zależy od tego, jak zaawansowany jest problem – przy niewielkiej ilości zmian, które powstały niedawno, wystarczy jedna procedura. Zwykle stosuje się 3-4 zabiegi w odstępach 4 tygodniowych. 

Jak długo utrzymują się efekty leczenia trądziku różowatego laserem?

Laser na trądzik różowaty przynosi dobre efekty w postaci zmniejszenia lub całkowitego usunięcia trądziku, jednak w niektórych przypadkach gospodarka hormonalna może powodować występowanie nowych zmian. Dlatego też zaleca się wykonywanie zabiegów przypominających co kilka miesięcy w celu podtrzymania efektów i utrzymania skóry w dobrej kondycji. Efekty zabiegów laserowych w leczeniu trądziku różowatego powinny być także wspierane stosowaniem odpowiedniej pielęgnacji. Oznacza to, że osoba dotknięta takim problemem powinna stale używać kosmetyków przeznaczonych dla osób z trądzikiem różowatym. 

Trądzik różowaty a leczenie laserem – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do leczenia trądziku różowatego laserem wymienia się: 

 • ciąża
 • karmienie piersią
 • łuszczyca
 • bielactwo
 • świeża opalenizna (naturalna lub sztuczna)
 • przyjmowanie leków światłouczulających
 • przyjmowanie światłouczulających ziół (dziurawiec, nagietek, rumianek)
 • skłonności do powstawania bliznowców
 • choroby nowotworowe
 • cukrzyca
 • padaczka
 • rozrusznik serca

Każdy z zabiegów laseroterapii poprzedza konsultacja ze specjalistą (dyplomowanym kosmetologiem lub lekarzem medycyny estetycznej), podczas której wykluczy on ewentualne przeciwwskazania do zabiegu lub zaproponuje inną terapię.

Jak przygotować się do laserowej redukcji trądziku różowatego?

Przed zabiegiem należy pamiętać o odstawieniu leków i ziół światłouczulających. Nie wolno również opalać skóry (przez minimum 4 tygodnie przed zabiegiem). Na 24 godziny przed laseroterapią nie powinno się spożywać alkoholu. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie nawilżenie i nawodnienie skóry. 

Jak przebiega laserowe usuwanie trądziku różowatego w klinice w Warszawie na Woli?

Na podstawie wywiadu z pacjentem lekarz lub kosmetolog dobiera ilość podanej energii. Bezpośrednio przed zabiegiem skóra jest dokładnie oczyszczona, a na oczy zakładane są specjalne okulary. Zabieg zwykle odbywa się bez znieczulenia, ponieważ laser daje niewielkie odczucia bólowe. Lekarz przykłada głowicę urządzenia bezpośrednio do miejsc zmienionych chorobowo. Wiązka lasera podgrzewa naczynko, następnie je obkurcza i zamyka. Laser działa wyłącznie na zmiany trądzikowe, zatem nie powoduje podrażnienia i zaczerwieniania otaczających zdrowych tkanek. 

Jak wygląda skóra bezpośrednio po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się podrażnienie, zaczerwienienie, uczucie gorąca i pieczenia. Widoczna może być także delikatna opuchlizna. Objawy te zwykle utrzymują się do kilku dni i znikają samoistnie 

Zalecenia pozabiegowe

Iwona Jędrej - kosmetolog w klinice FabMed

Ekspert radzi

W pierwszym tygodniu po zabiegu należy zrezygnować z produktów pielęgnujących skórę innych niż zalecone przez lekarza po to, aby dodatkowo jej nie podrażnić. Odczucia pozabiegowe można złagodzić, stosując myjące preparaty łagodzące bez dodatku mydła i alkoholu oraz kremy przyspieszające regenerację naskórka. Bezwzględnie po zabiegu powinno się unikać korzystania z sauny, gorących kąpieli, intensywnych ćwiczeń fizycznych przez około 3 dni. Przez około 6 tygodni należy zrezygnować z ekspozycji na promieniowanie UV, zarówno naturalne, jak i sztuczne - mówi Iwona Jędrej, licencjonowana kosmetolog z FabMed

Zalety stosowania lasera do leczenia trądziku różowatego

 • bezpieczeństwo, szybkość i skuteczność zabiegu
 • brak okresu rekonwalescencji
 • bez ryzyka inwazyjności
 • bardzo dobre efekty
 • komfort i wygoda pacjenta 

Leczenie trądziku różowatego Laser Alma IPL – DYE VL – opis technologii

Laser Alma IPL – DYE VL tu urządzenie wyposażone w wąskopasmowe, pulsacyjne źródło światła. Dzięki wykorzystaniu wiązki światła o długości fali do 800 nm leczenie zmian naczyniowych i pigmentacyjnych jest efektywniejsze i trwa krócej. Impulsy świetlne dostają się w głąb skóry, gdzie są ogniskowane i skoncentrowane w jednym miejscu. Urządzenie wyposażone jest w specjalną chłodzącą końcówkę, która chroni skórę pacjenta przed poparzeniami i zwiększa jego komfort podczas zabiegu. 

Jak laser działa na trądzik różowaty?

Terapia laserem Alma IPL przynosi doskonałe efekty w leczeniu trądziku pospolitego oraz różowatego. Światło lasera powoduje szybkie gojenie się istniejących zmian, a przy tym zapobiega powstawaniu nowych. Precyzyjnie dobrana wiązka światła wnika w głąb skóry. Energia impulsu lasera zostaje pochłonięta przez hemoglobinę, a temperatura krwi zaczyna wzrastać. Proces ten powoduje, że naczynia ulegają zniszczeniu, a ich pozostałości są w naturalny sposób metabolizowane przez organizm. 

Pozbądź się trądziku różowatego na długo!
Umów się na konsultacje

FAQ – poznaj pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące usuwania trądziku różowatego laserem

Czy zabieg usuwania trądziku różowatego laserem boli?

Leczenie trądziku różowatego za pomocą lasera jest praktycznie bezbolesne. Urządzenie wyposażone jest w specjalną głowicę chłodzącą, której zadaniem jest schłodzenie skóry podczas zabiegu, co przekłada się na wyższy komfort terapii. 

Ile trwa zabieg?

Zabieg laserowego usuwania trądziku różowatego trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w zależności od wielkości zmian. 

Jakich leków i kremów nie należy stosować przed zabiegiem laserowego usuwania trądziku różowatego?

Około 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić kremy lub maści z witaminą A, retinoidami (np. Isotrexin, Differin, Zorac, Retin A i inne), witaminą C, a także preparaty o działaniu złuszczającym (kwasy owocowe, kwas glikolowy, kwas owocowy). 

Od czego zależy skuteczność terapii?

Efekty zabiegu uzależnione są od takich czynników, jak wiek, indywidualne uwarunkowania pacjenta, częstotliwość i regularność zabiegów, przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. 

Cennik laserowego usuwania trądziku różowatego w Warszawie

Poniżej przedstawiamy ceny karboksyterapii na poszczególne części ciała w naszej klinice FabMed na warszawskiej Woli: 

Cennik - Alma Harmony - usuwanie zmian naczyniowych / redukcja rumienia

Obszar / liczba obszarów ciałaCena za 1 zabiegPakiet 3 zabiegów
nos200 zł390 zł (130 zł za zabieg)
czoło250 zł450 zł (150 zł za zabieg)
policzki400 zł750 zł (250 zł za zabieg)
1 obszar (twarz / szyja / dekolt)600 zł1500 zł (500 zł za zabieg)
2 obszary800 zł1950 zł (650 zł za zabieg)
3 obszary1000 zł2400 zł (800 zł za zabieg)
dłonie400 zł750 zł (250 zł za zabieg)