Leczenie bruksizmu

Bruksizm to przypadłość polegająca na tzw. ciągłym zgrzytaniu zębami oraz ich mimowolnym zaciskaniu. Najczęściej występuje u pacjentów podczas snu. To niekontrolowane zjawisko niesie za sobą poważne skutki estetyczne oraz zdrowotne. Prowadzi do ścierania szkliwa, odkrywania korzeni zębów, złamań zębów, uszkodzeń nerwów, a także może powodować stany zapalne i zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Bruksizm może dotykać osoby w każdym wieku i bez względu na płeć. Szacuje się, że na tę przypadłość cierpi około 8-20% populacji. Istnieje wiele skutecznych metod leczenia bruksizmu. Jedna z nich polega na zastosowaniu zastrzyków z odpowiednim preparatem. 

Cena:od 1000 zł
Czas zabiegu:od 15 do 20 minut
Znieczulenie:NIE
Rekonwalescencja:NIE
Sugerowana seria zabiegów1 zabieg co 4-8 miesięcy
Czas utrzymywania się efektówod 4 do 8 miesięcy

Co to jest bruksizm i na czym polega ta przypadłość?

Bruksizm objawa się patologicznym zaciskaniem zębów oraz tarciem zębami żuchwy o zęby szczęki, najczęściej w nocy. Jest problemem nie tylko dla partnera czy partnerki budzącej się z powodu irytujących odgłosów zgrzytania, ale również dla samego zgrzytającego. Bruksizm może mieć poważne skutki w postaci starcia powierzchni zębów, wypadania fragmentów zębów czy kruszenia szkliwa. Z kolei ścieranie się zębów, ich rozchwianie, grozi wystąpieniem nieprawidłowości zgryzu. To z kolei może wywoływać silne bóle głowy, problemy z kręgosłupem, kłopoty z przeżywaniem posiłków. 

Jakie są przyczyny bruksizmu?

Przyczyną bruksizmu jest nadmierne napięcie mięśniowe – mięśnie żwaczowe kurczą się pod wpływem reakcji psychicznej, u niektórych osób w sposób podświadomy i nadmierny. Bruksizm zwykle związany jest z odczuwaniem napięcia oraz stresem. Na bruksizm bardzo często cierpią ludzie z osobowością lękową.

Chcesz w bezpieczny sposób pozbyć się uciążliwego zgrzytania zębami?
Umów się na zabiegi leczenia bruksizmu w naszej klinice

Bruksizm i możliwe metody leczenia

Bruksizm często wymaga leczenia u kilku specjalistów. Z pewnością nieoceniona może okazać się pomoc stomatologa, który oceni zniszczenia, jakie dokonały się pod wpływem nadmiernego zgrzytania zębami. Zazwyczaj podejmuje on próbę wyrównania zgryzu i wysokości zębów. Niekiedy konieczne okazuje się także założenie aparatu ortodontycznego. Stomatolog może też zlecić wykonanie szyny relaksacyjnej. Jest to specjalna nakładka na zęby, która uniemożliwia ich tarcie. Jeszcze inną metodą leczenia bruksizmu, którą oferujemy w naszym gabinecie medycyny estetycznej na Woli, jest wstrzyknięcie odpowiedniej substancji w mięśnie żwaczy, by osłabić ich działanie. Dzięki temu nie dochodzi do tak silnego zaciskania zębów. Metoda ta jest skuteczna, bezpieczna, a na jej efekty nie musimy długo czekać. 

Jakie są wskazania do leczenia bruksizmu?

Radosław Rzepnikowski

Ekspert radzi:

Głównym wskazaniem do leczenia jest niekontrolowane zgrzytanie zębami. Podanie odpowiedniego preparatu w formie zastrzyków może być traktowane jako metoda samodzielna lub może być wspierane innymi terapiami, np. zastosowaniem szyny relaksacyjnej - mówi dr Radosław Rzepnikowski, lekarz medycyny estetycznej z FabMed

Jakie są efekty leczenia?

Po wstrzyknięciu do mięśnia preparat powoduje w pełni bezpieczny zanik siły mięśniowej w płytce ruchu (zatrzymaniu ulega uwalnianie z zakończeń nerwowych acetylocholiny – substancji, która odpowiedzialna jest za przekazywanie do impulsu nerwowego do mięśnia). W efekcie dochodzi do relaksacji mięśnia i zablokowania możliwości jego kurczenia. Dzięki temu nadmierne napięcie mięśniowe zostaje zmniejszone, a szczękościsk zniwelowany. 

Kiedy widoczne są efekty zabiegu i jak długo się utrzymują?

Efekty obniżenia napięcia mięśni pojawiają się w ciągu 3-7 dni po zabiegu. U niektórych pacjentów na pełny rezultat należy poczekać około 14 dni. Czas utrzymywania się efektów zabiegu wynosi od 4 do 8 miesięcy. Po upływie tego czasu leczenie należy powtórzyć. 

Jakie są przeciwwskazania do iniekcyjnego leczenia zgrzytania zębami?

Leczenie bruksizmu nie jest wskazane u pacjentów:

  • w ciąży i okresie karmienia piersią
  • z zaburzeniami krzepnięcia krwi
  • z uczuleniami na którykolwiek ze składników preparatu
  • z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
  • z miejscowymi zakażeniami skóry
  • przyjmujących na stałe w trakcie leczenia niektóre preparaty 

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg poprzedza konsultacja z lekarzem, który dokładnie opisze przebieg całej procedury oraz wykluczy wszelkie przeciwwskazania. 

Przebieg zabiegu w klinice FabMed w Warszawie na Woli

Lekarz dobiera odpowiednią ilość substancji, którą następnie wprowadza w wyznaczone miejsca w mięsień żwacz za pomocą cienkiej igły. Cała procedura jest bardzo szybka. Dzięki zastosowaniu cienkiej igły zastrzyki są praktycznie bezbolesne. Pacjenci porównują je do ukąszenia przez komara. 

Jak wygląda skóra bezpośrednio po zabiegu?

Bezpośrednio po iniekcji widoczne są delikatne ślady po nakłuciach. Bardzo rzadko zdarzają się drobne zasinienia w miejscu wkłucia, które utrzymują się przez kilka dni. 

Zalecenia pozabiegowe

Przez około 24 godziny po zabiegu leczenia bruksizmu należy zaniechać aktywności fizycznej i powstrzymać się od spożywania alkoholu. Zaleca się również, aby przez kolejne 2 tygodnie nie ogrzewać ostrzykniętej okolicy i nie korzystać z sauny oraz solarium. 

Preparaty na bruksizm – charakterystyka, zastosowanie, działanie

To substancja, które w niewielkich dawkach wykorzystuje się m.in. w neurologii, dermatologii i medycynie estetycznej. Jej działanie polega na zablokowaniu przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, dzięki czemu mięsień przestaje się kurczyć. Unieruchomione zostają wyłącznie niewielkie fragmenty ciała, dlatego reszta mięśni może funkcjonować normalnie. Zastrzyki z stosuje się m.in. w celu wygładzenia istniejących zmarszczek mimicznych, tj.: zmarszczki na czole, kurze łapki, lwia zmarszczka między brwiami. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia bruksizmu?
Skontaktuj się z naszą kliniką, a odpowiemy na wszystkie pytania

FAQ – poznaj pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia bruksizmu

Czy leczenie bruksizmu jest bezpieczne?

Zabieg leczenia bruksizmu jest bezpieczny, mało inwazyjny i prawie bezbolesny. Nie wymaga również specjalnego okresu rekonwalescencji. Zazwyczaj pacjent od razu powraca do normalnej aktywności. 

Jaka jest cena leczenia bruksizmu?

Cena ustalana jest z pacjentem podczas konsultacji i zależy od ilości zastosowanego preparatu. 

Ile trwa zabieg leczenia bruksizmu?

Zabieg jest krótki i trwa od kilku do kilkunastu minut (zwykle nie dłużej niż 20 minut). 

Cennik leczenia bruksizmu w Warszawie

Cennik - Leczenie bruksizmu

ZabiegCenaFabMed Specials
Leczenie bruksizmu ( 50j. lub 100j.)1200-2000 zł950 zł (50j.) – 1500 zł (100j.)
Niechirurgiczna korekta kształtu żuchwy1200-2000 zł950 zł (50j.) – 1500 zł (100j.)