Redukcja zmarszczek mimicznych

Redukcja zmarszczek mimicznych to jeden z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej wykorzystywany głównie do walki ze zmarszczkami górnych partii twarz tj. kurze łapki, zmarszczki poprzeczne czoła, lwia zmarszczka, zmarszczki palacza czy zmarszczki pod oczami. Terapia jest równie skuteczna zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Aby upewnić się, że zabieg będzie dla Państwa odpowiedni, zachęcamy do wcześniejszej bezpłatnej konsultacji z naszym lekarzem medycyny estetycznej.

Cena:od 200 zł
Czas zabiegu:15-20 minut
Znieczulenie:NIE
Rekonwalescencja:NIE
Sugerowana seria zabiegówZabiegi można powtarzać co 6 – 8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące
Czas utrzymywania się efektówod 4 do 6 miesięcy

Redukcja zmarszczek mimicznych w klinice FabMed na warszawskiej Woli

Radosław Rzepnikowski

Ekspert radzi:

Redukcja zmarszczek mimicznych to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Jednocześnie najczęściej wzbudza obawy przed efektem maski i „zamrożeniem” twarzy. Czy słusznie? Jak należy z niego korzystać, by móc cieszyć się z naturalnych efektów? Efekt maski zdarza się, gdy przesadzimy z ilością podawanego preparatu. Możemy być pewni, że gdy zabieg wykonamy w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej, to doświadczony specjalista dobierze odpowiednią ilość do iniekcji, a efekt będzie naturalny i osiągniemy zamierzony cel. W FabMed w Warszawie stawiamy na naturalny wygląd z zachowaniem naturalnej mimiki. Cała twarz ma wyglądać młodziej, promienniej, pogodniej, bez wrażenia, że coś było przy niej „majstrowane” - mówi dr Radosław Rzepnikowski, lekarz medycyny estetycznej z FabMed
Chcesz umówić wizytę lub zabieg redukcji zmarszczek mimicznych?
Skontaktuj się z nami

Wskazania do zabiegu usuwania zmarszczek mimicznych

Jeśli zaobserwowałeś u siebie którykolwiek z poniżej wymienionych problemów, to ten zabieg jest dla Ciebie:

 • zmarszczki mimiczne
 • „kurze łapki”
 • „zmarszczki palacza”
 • zmarszczki poprzeczne na czole
 • zmarszczki pomiędzy brwiami („lwia zmarszczka”)
 • zmarszczki na szyi
 • zmarszczki na dekolcie
 • nadpotliwość pach, dłoni, stóp
 • migrena
 • bruksizm 
 • uśmiech dziąsłowy
 • alergiczny nieżyt nosa 

Efekty redukcji zmarszczek mimicznych

W zależności do indywidualnej fizjologii pacjenta czas utrzymywania się efektów wynosi od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg można powtórzyć. Zaleca się, aby zabiegów nie wykonywać częściej niż raz na 3 miesiące. Warto również zaznaczyć, że po każdym kolejnym wstrzyknięciu czas pomiędzy zabiegami będzie się wydłużał.

Przeciwwskazania do usuwania zmarszczek mimicznych

 • ciąża i okres karmienia piersią
 • niewydolność nerek
 • niewydolność serca
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • nadwrażliwość na składniki preparatu
 • miejscowe infekcje skóry
 • choroby autoimmunologiczne
 • rozległe uszkodzenia skóry 

 Terapii nie należy łączyć z niektórymi preparatami przyjmowanymi doustnie. Ich tymczasowe odstawienie lub niezbędny odstęp czasowy należy omówić z lekarzem.Wszystkie wymienione wyżej przeciwwskazania stanowią podstawę do przeprowadzenia konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej. 

Zabiegi usuwania zmarszczek mimicznych, jakie wykonujemy w naszej klinice FabMed w Warszawie

Wśród zabiegów, które wykonujemy w naszej klinice w Warszawie, szczególnym zainteresowaniem pacjentów cieszą się:

Usuwanie i wygładzanie zmarszczek na czole

Zmarszczki poziome na czole powstają w wyniku działania mięśnia czołowego unoszącego brwi do góry. Mogą pojawić się na skórze już od młodych lat. Z upływem czasu stają się coraz głębsze i widoczne, nawet gdy mięśnie mimiczne pozostają w stanie spoczynku. Podanie odpowiedniego preparatu powoduje, że mięśnie ulegają relaksacji, a zmarszczki mimiczne wygładzeniu. Usuwanie zmarszczek na czole powinien wykonywać wykwalifikowany lekarz.

Usuwanie kurzych łapek

Najcieńsza i najdelikatniejsza jest skóra wokół oczu. Dodatkowo ten obszar narażony jest na ciągłe rozciąganie pod wpływem mimiki. Wszystko to sprawia, że skóra wokół oczu wiotczeje, opada i powstają tzw. kurze łapki. W rewitalizacji okolic oczy wykorzystuje się wiele metod. Jedną z nich jest iniekcyjne podanie odpowiedniego preparatu.

Usuwanie lwiej zmarszczki

Lwia zmarszczka to pionowa bruzda pomiędzy brwiami, która pojawia się już około 30. roku życia. Za powstawanie tego typu zmarszczki odpowiada niewielki mięsień, który marszczy brwi. Lwia zmarszczka należy do grupy zmian mimicznych – powstaje na skutek powtarzalności ruchów, w które są zaangażowane mięśnie twarzy. Usuwanie lwiej zmarszczki zastrzykami z odpowiednim preparatem to najczęściej wybierana metoda walki z tym defektem. Efekt utrzymuje się przez około 6 miesięcy.

Jak przygotować się do zabiegów redukcji zmarszczek mimicznych?

Zabiegi te nie wymagają specjalnego przygotowania ze strony pacjenta – wystarczy wywiad z lekarzem, który szczegółowo omówi wskazania i przeciwwskazania i na tej podstawie zakwalifikuje pacjenta do zabiegu. Przed podaniem preparatu nie wykonuje się żadnych dodatkowych badań.

Jak wygląda zabieg usuwania zmarszczek mimicznych?

Zabieg zwykle rozpoczyna się od dopasowania odpowiedniej dawki substancji do potrzeb, preferencji i oczekiwań pacjenta. Preparat w skórę wprowadza się za pomocą cienkiej mikroigły do mięśni znajdujących się tuż pod skórą. Na sam koniec ponownie schładza się skórę, a miejsce iniekcji smaruje kremem z witaminą K, która chroni przed powstawaniem siniaków. 

Okres rekonwalescencji

Redukcja zmarszczek mimicznych jest bezpieczna i mało inwazyjna. Nie wymaga specjalnego postępowania pozabiegowego. Zazwyczaj pacjent od razu może wrócić do normalnej aktywności. 

Postępowanie pozabiegowe:

 • przez kilka godzin po zabiegu, aby uniknąć migracji preparatu, nie należy kłaść się ani pochylać
 • przez 24 godziny po iniekcji należy powstrzymywać się od podejmowania aktywności fizycznej oraz spożywania alkoholu
 • przez około 2 tygodnie od dnia wykonania zastrzyków nie wolno ogrzewać ostrzykniętej okolicy. Nie zaleca się również korzystać z sauny oraz solarium.

Jak wygląda skóra bezpośrednio po iniekcji?

Zdarza się, że bezpośrednio po zabiegu może pojawić się miejscowy obrzęk, który utrzymuje się nie dłużej niż przez około 2 godziny. Rzadziej pojawia się siniak, który goi się w ciągu kilku dni. 

Jak działa preparat stosowany do redukcji zmarszczek mimicznych?

To substancja naturalnie występująca w środowisku. Mechanizm jej działania polega na zahamowaniu uwalniania acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów pomiędzy nerwami a mięśniami. Znajduje również szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale również w leczeniu różnych chorób – nadpotliwości pach, dłoni, stóp, w walce ze zgrzytaniem zębami, a także w leczeniu bólów głowy u pacjentów cierpiących na migrenę. 

Skutki uboczne redukcji zmarszczek mimicznych 

 • zaczerwienienie skóry twarzy
 • osłabienie mięśni twarzowych
 • nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powieki, opadanie kącika ust)
 • ból głowy ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego. 
Redukcja zmarszczek mimicznych
Umów się na wizytę

FAQ – poznaj pytania i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące redukcji zmarszczek mimicznych

Czy usuwanie zmarszczek mimicznych można łączyć z innymi zabiegami?

Tak. Aby efekt był jeszcze lepszy, zabiegi te można łączyć z innymi metodami. Bardzo popularne jest połączeniu z zabiegami z użyciem kwasu hialuronowego (np. do wypełnienia policzków). Nie ma także przeciwwskazań do łączenia z mezoterapią igłową.

Jak długo utrzymują się efekty usuwania zmarszczek mimicznych?

Efekty zabiegu utrzymują się od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie skóra wraca do swojego wyglądu sprzed iniekcji.

Od jakiego wieku można poddawać się zabiegom redukcji zmarszczek mimicznych?

Wiek nie jest kryterium kwalifikacji do takiego zabiegu. Liczy się ogólny stan zdrowia. Zabieg może być wykonywany zarówno u tych młodszych osób (nawet dwudziestokilkulatków) w celach profilaktyki przeciwstarzeniowej, jak również u osób dojrzałych po 50. roku życia.

Czy usuwanie zmarszczek mimicznych można wykonywać u mężczyzn?

Te zabiegi należą do jednych z najczęściej wykonywanych u mężczyzn. Pacjenci cenią je przede wszystkim za szybkość, bezbolesność oraz naturalny i dyskretny efekt odmłodzenia.

Czy ekspresja twarzy po usuwaniu zmarszczek mimicznych pozostaje naturalna?

Mimika po takim zabiegu jest miejscowo ograniczona. Oznacza to, że (zazwyczaj) w górnej części twarzy nie tworzą się głębokie zmarszczki przy każdym uśmiechu. Jeśli zabieg został dobrze przeprowadzony, nie nadaje twarzy sztucznego wyglądu ani nie zmienia jej rysów.

Cena redukcji zmarszczek mimicznych w Warszawie

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów proponujemy konkurencyjne ceny zabiegów. Cena uzależniona jest od obszaru, na którym będzie przeprowadzany zabieg i ilości preparatu, jaką podajemy.

Cennik - Redukcja zmarszczek mimicznych

ObszarCenaFabMed Specials
Zmarszczki czoła poziome400 zł
Zmarszczki czoła pionowe “lwia zmarszczka”400 zł
Zmarszczki okolicy oczu “kurze łapki”400 zł
Dwa obszary (np. zmarszczki pionowe, poziome)800 zł700 zł
Trzy obszary (zmarszczki pionowe, poziome, kurze łapki)1200 zł950 zł
Uniesienie brwi “otwarcie oka”400 zł
Zmarszczki królicze200 zł
Zmarszczki palacza (górna warga)400 zł
Zmarszczki poniżej kącików ust- ” Linie marionetki”400 zł
Zmarszczki brody450 zł
Szyja (pionowe fałdy mięśnia szerokiego szyi) “szyja indycza”800-1200 zł

Cennik - Redukcja zmarszczek mimicznych - pozostałe zabiegi

ZabiegCenaFabMed Specials
Redukcja uśmiechu dziąsłowego ("gummy smile")400 zł250 zł